Restrukturyzacja czy upadłość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Restrukturyzacja czy upadłość?
Polskie małe i średnie firmy zdecydowanie popierają sankcje wobec Rosji za napaść na Ukrainę Foto: shutterstock.com

Pandemia, wojna i inflacja, przeinwestowanie, utrata klientów, kredyty, nowa konkurencja – to przyczyny, dla których przedsiębiorstwa mogą znaleźć się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Powstaje wówczas pytanie: co w takiej sytuacji robić? Większość przedsiębiorców uważa, że samemu sobie poradzi, jednak często nie dają rady. Biznesmeni wstydzą się przyznać, że mają kłopoty – to błąd, a co gorsza, bardzo niebezpieczny. Z roku na rok rośnie liczba upadłości.

KUKE: w 2022 r. o 10-15 proc. więcej upadłości i restrukturyzacji firm

Liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm w tym roku wzrośnie o 10-15 proc. – prognozowała w lutym Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). KUKE przypomniała, że według danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego w 2021 r. doszło do 2171 przypadków niewypłacalności wobec 1342 w 2020 r. Upadłości likwidacyjne stanowiły 17 proc. Na drogę restrukturyzacji weszło 1,8 tys. firm, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z 2020 r., natomiast bankructw było o niemal jedną trzecią mniej. W grudniu upadłość ogłoszono w przypadku 26 działalności - o 3 mniej niż w listopadzie i 16 mniej niż w grudniu 2020 r. – podano.

Jak podkreślił wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, trzeci rok pandemii przyniesie kontynuację utrudnień w działalności gospodarczej, a co za tym idzie – wzrost niewypłacalności firm o co najmniej 10-15 proc. – Przedsiębiorcy muszą nastawić się na rosnący koszt finansowania w związku z podwyżkami stóp procentowych, wysokie ceny energii i paliw, rosnące koszty pracy i braki wykwalifikowanej siły roboczej, jak również utrudnienia w pozyskiwaniu komponentów, przede wszystkim elektroniki, oraz surowców, m.in. drewna. Wygaszane są kolejne elementy rządowych programów pomocowych, choć zapewne nadal będą dostępne fundusze wsparcia dla szczególnie zagrożonych branż – stwierdził Ślagórski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także

Restrukturyzacja sposobem na uzdrowienie biznesu?

Jego zdaniem ponowny wzrost upadłości w 2022 r. będzie wynikać z tego, że część rozpoczętych w ostatnim czasie restrukturyzacji nie przyniesie pozytywnego efektu. – Trudno przesądzać, w jakim stopniu przedsiębiorcy będą korzystać ze znowelizowanego postępowania o zatwierdzenie układu, które od grudnia zastąpiło uproszczoną restrukturyzację. Ta ostatnia procedura, obowiązująca przez półtora roku pandemii, szybko stała się najpopularniejszym instrumentem, bo pozwalała łatwo zyskać czas na uzdrowienie biznesu. Niestety była również nadużywana przez zauważalny odsetek podmiotów – zauważył wiceprezes KUKE.

Dodał, że nowe rozwiązanie ma wyeliminować nieprawidłowości, a jednocześnie zostało stworzone z myślą o wspieraniu procesów sanacji przedsiębiorstw po ustąpieniu w gospodarce pandemii. – Zapewne częściowo z tych powodów, jak i krótkiego okresu obowiązywania ogłoszono w grudniu tylko 39 restrukturyzacji ogółem, czyli o 85,4 proc. mniej niż w listopadzie i o 73,1 proc. w ujęciu rocznym – powiedział Ślagórski.

Posłuchaj

1:54:27
Przedsiębiorstwo w kryzysie. Jak poradzić sobie w trudnej sytuacji ekonomicznej? (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: Juliusz Bolek (przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu), Dariusz Janus (uczestnik postępowań i procesów restrukturyzacyjnych), Artur Zawadowski (radca prawny, ekspert prawa gospodarczego)
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 0.05

ms/IAR/kr

Polecane