Czy w tym roku uda się pobić Gitarowy Rekord Świata? Dowiemy się już 1 maja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w tym roku uda się pobić Gitarowy Rekord Świata? Dowiemy się już 1 maja
Gitarowy Rekord Świata na wrocławskim RynkuFoto: BTW Photographers/mat. organizatora

Po dwóch latach Największa Gitarowa Orkiestra Świata powraca na wrocławski Rynek. 1 maja zagra już po raz 20. - Każdy może dołączyć do próby pobicia Gitarowego Rekordu Świata - zachęca w Trójce pomysłodawca imprezy Leszek Cichoński.

Pierwsza edycja Gitarowego Rekordu odbyła się z inicjatywy Leszka Cichońskiego w 2003 roku. Słynny przebój Jimiego Hendrixa pt. "Hey Joe" zagrało razem 588 gitarzystów. W 2019 roku było ich już 7 423 – to największa liczba uczestników w historii festiwalu. Po dwóch latach edycji specjalnych spowodowanych pandemią Gitarowy Rekord Świata powraca na wrocławski Rynek.


Majówkowo, rekordowo

Oficjalna, dwudziesta już, próba pobicia Gitarowego Rekordu Świata we wspólnym graniu utworu "Hey Joe" Jimiego Hendrixa odbędzie się tradycyjnie 1 maja o godz. 16:00, ale miasteczko festiwalowe na Rynku ruszy już o godz. 10:00.

Muzyczne rodziny

Na zaproszenie Leszka Cichońskiego, pomysłodawcy imprezy, na wrocławskim Rynku zagrają znane muzyczne rodziny – Jose Torres z synem Filipem oraz saksofonista jazzowy Piotr Baron z synem Aleksandrem z zespołu Afromental, a także wokalista grupy Dżem Maciej Balcar z synem. Do orkiestry dołączy również Oskar Worgacz, który w 2009 roku jako 3,5-letni gitarzysta zagrał na scenie razem z gitarzystą Deep Purple, Steve'em Morsem. W związku z 15 rocznicą śmierci ojca polskiego bluesa, Tadeusza Nalepy, gitarzyści zagrają razem legendarny przebój "Kiedy byłem małym chłopcem". Z kolei wykonaniem utworu "51" oddadzą hołd zmarłemu w tym roku Andrzejowi Nowakowi, gitarzyście grupy TSA, który był częstym gościem Gitarowych Rekordów we Wrocławiu. Nie zabraknie także "Wehikułu czasu" zagranego razem z zespołem Dżem i wspomnienia o Ryśku Riedlu. W Największej Gitarowej Orkiestrze Świata wystąpią również m.in. Jan Borysewicz, Marek Raduli, Mietek Jurecki, LeBurn Maddox, Marek Napiórkowski, Jacek Królik i Wojciech Pilichowski.

"Rekordowe" śluby i dzieci

- Mam nadzieję, że również pod sceną będzie wiele muzykujących rodzin. To wspólne granie jest bardzo integrującym przeżyciem - są śluby naszych rekordzistów, są już "rekordowe" dzieci, w końcu gramy już dwie dekady! - dodaje w rozmowie z Katarzyną Cygler Leszek Cichoński.

Pozytywny przekaz Uni-Vibe

Gitarzyści zgromadzeni na Rynku ułożą wielkie serce z instrumentów uniesionych w górę, aby okazać solidarność i wsparcie pogrążonej w wojnie Ukrainie. – Zagramy w tym roku z intencją "Make Music Not War" i wyślemy w świat pozytywny przekaz Uni-Vibe (Uniting Vibration) będący symbolem niezwykłej energii łączącej nas, gdy gramy razem, ale też łączącej wszystkich ludzi kochających muzykę i pragnących pokoju – podkreśla pomysłodawca imprezy.


Posłuchaj

6:53
Leszek Cichoński o 20. edycji Gitarowego Rekordu Świata (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Udział w największym na świecie święcie gitary jest bezpłatny. Aby zagrać na Gitarowym Rekordzie Świata, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do wykonania utworu "Hey Joe". Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Nie trzeba być pełnoletnim. Udział w biciu Gitarowego Rekordu Świata jest bezpłatny.

20 LAT GITAROWEGO REKORDU ŚWIATA - 20 YEARS OF GUITAR WORLD RECORD! (WROCŁAW) / Gitarowy Rekord

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Leszek Cichoński (pomysłodawca Gitarowego Rekordu Świata)
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 11.38

mat. prasowe/mk

Polecane