Jacek "Budyń" Szymkiewicz i Pogodno na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek "Budyń" Szymkiewicz i Pogodno na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]
Pogodno na scenie TrójkiFoto: Polskie Radio

Zawdzięczamy im takie przeboje alternatywnego rocka, jak "Orkiestra", "Pani w obuwniczym" czy "Uśmiech się". W listopadzie 2017 roku zespół Pogodno zawitał do studia Trójki z koncertem promującym album "Sokiści chcą miłości". Retransmisji tego koncertu wysłuchaliśmy w niedzielny wieczór, 1 maja.


Posłuchaj

50:01
Pogodno z albumem "Sokiści chcą miłości" w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Posłuchaj retransmisji w Trójce (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 


"Górniczo-hutnicza orkiestra dęta robi nam paparara. A co na to NATO? NATO na to nic!" – abstrakcyjne słowa największego przeboju Pogodno, nagranego 20 lat temu, znają nie tylko zagorzali fani polskiego undergroundowego rocka. Zespół słynął z podobnych gier słownych – innym razem śpiewał o tym, że "pani w obuwniczym miała taki ruch, że aż się jej buty rozeszły".

Centralną postacią i jedynym stałym członkiem grupy założonej w 1996 roku w Szczecinie był Jacek "Budyń" Szymkiewicz. Ten charyzmatyczny wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor zmarł niepodziewanie 11 kwietnia, co praktycznie przekreśla możliwość dalszego funkcjonowania Pogodno. Zostaje muzyka zawarta na jednym z ośmiu studyjnych albumów zespołu oraz zapisy niepowtarzalnych koncertów, taki jak ten, który odbył się 12 listopada 2017 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Miesiąc wcześniej grupa wydała pierwszą po sześcioletniej przerwie płytę "Sokiści chcą miłości". "To album elektryczny, ekstatyczny i emanujący siłą emancypacyjną. Z wdziękiem dziecięcego patosu wskazuje prawdę jak promienie słońca" – w ten charakterystyczny dla siebie sposób muzycy opisywali zawartość swojego dzieła. W nagraniach, oprócz Szymkiewicza, wzięli udział basista Michał Pfeif, perkusista Jarosław Kozłowski oraz klawiszowiec Marcin Macuk – wszyscy oni pojawili się również na Trójkowej scenie.

***

Retransmisja koncertu Pogodno na antenie Trójki odbyła się w niedzielę 1 maja o godz. 19.05. 

Polecane