Krzysztof Komeda w wielu odsłonach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Krzysztof Komeda w wielu odsłonach
Fragment kolekcji zdjęć Krzysztofa Komedy z Biblioteki NarodowejFoto: Forum / Tomasz Adamowicz

Rocznica urodzin Krzysztofa Komedy skłoniła Julię Sawicką do wypełnienia swej audycji w całości kompozycjami tego wybitnego artysty. Wystąpili m.in. Leszek Możdżer, Katarzyna Groniec i Anna Maria Jopek.

"Poeta fortepianu i czarodziej mistrzowskich kompozycji" – takimi słowami prowadząca "NocHarmonię" opisała urodzonego 27 kwietnia 1931 roku Krzysztofa Komedę. Zmarły tragicznie kilka dni przed swymi 38. urodzinami kompozytor pozostawił po sobie mnóstwo ponadczasowej muzyki, wśród której są zarówno tematy filmowe, jak i standardy piosenki.

Do pierwszej grupy należy kompozycja "Kattorna" z tak samo zatytułowanego filmu duńskiego reżysera Henninga Carlsena. To właśnie ona, w wykonaniu kwintetu Komedy, zabrzmiała na rozpoczęcie audycji. Chwilę później usłyszeliśmy utwór "Nim wstanie dzień" ze słowami Agnieszki Osieckiej. W oryginalnej wersji z filmu "Prawo i pięść" śpiewał go Edmund Fetting, jednak Julia Sawicka sięgnęła po nowszą interpretację Katarzyny Groniec.

W "piosenkowej" części audycji wystąpili jeszcze Marek Bałata i Anna Serafińska. Ten pierwszy wykonał utwór "Każdy szafę ma" pochodzący z etiudy filmowej "Dwaj ludzie z szafą", nakręconej w 1959 roku przez Romana Polańskiego. Natomiast Serafińska zaśpiewała kolejny utwór z tekstem Osieckiej: "Ja nie chcę spać"  pierwotnie nosił on tytuł "Piosenka Holly" i był wykonywany przez Kalinę Jędrusik.

Następne kilkanaście minut wypełniła muzyka instrumentalna. Zaczął Eljazz Big Band, który zaprezentował własną interpretację kompozycji "Svantetic", zaczerpniętej z wydanego w 1966 roku albumu Komedy pod tytułem "Astigmatic", uważanego za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego jazzu. Po orkiestrowych brzmieniach przyszła pora na kameralny utwór "Crazy Girl", w którym pierwszoplanową rolę odegrał fortepian Leszka Możdżera.

Na koniec "NocHarmonii" znów zabrzmiała muzyka będąca owocem współpracy Komedy z Polańskim. Najpierw usłyszeliśmy fragment albumu "Dark Forcast" kwartetu Piotra Schmidta, który wziął na warsztat temat z filmu "Nóż w wodzie". Na finał Anna Maria Jopek zaśpiewała słynną kołysankę, którą miłośnicy kina pamiętają z "Dziecka Rosemary", jednego z najgłośniejszych obrazów polskiego reżysera.


Posłuchaj

52:22
Krzysztof Komeda w wielu odsłonach (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. KRZYSZTOF KOMEDA QUINTET – "Kattorna"
 2. KATARZYNA GRONIEC – "Nim wstanie dzień"
 3. MAREK BAŁATA – "Każdy szafę ma"
 4. ANNA SERAFIŃSKA – "Ja nie chcę spać"
 5. ELJAZZ BIG BAND – "Svantetic"
 6. LESZEK MOŻDŻER – "Crazy Girl"
 7. PIOTR SCHMIDT QUARTET – "Ballad" (from "Knife in the Water")
 8. ANNA MARIA JOPEK – "Kołysanka Rosemary - Kiedy będziesz duży"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

 

Polecane