Warszawski biurowiec zmienił się w ukraińską szkołę [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warszawski biurowiec zmienił się w ukraińską szkołę [POSŁUCHAJ]
Ukraińska szkoła przy ul. Postępu w Warszawie będzie miała 11 klas, w których będzie mogło się uczyć 120 dzieciFoto: shutterstock.com

W jednym z biurowców na warszawskim Służewcu trwają ostatnie przygotowania przed otwarciem szkoły, w której dzieci z Ukrainy będą mogły ukończyć swoje klasy według ukraińskiego programu nauczania. Placówka będzie miała 11 klas, w których będzie mogło się uczyć 120 dzieci. To oddolna inicjatywa – miejsca użyczył nieodpłatnie właściciel biurowca. 

"Otwieramy szkoły" dla dzieci z Ukrainy

Ulica Postępu w Warszawie to część tak zwanego Mordoru – swoistej dzielnicy biurowców wynajmowanych przez korporacje. W jednym z tych biurowców już niebawem zostanie otwarta szkoła dla ukraińskich dzieci. Placówka będzie jedną z filii ukraińskiej szkoły Materynka, która od trzech lat działa w stolicy pod patronatem ambasady Ukrainy.

Pomysłodawczynią projektu jest Magda Garncarek, inicjatorka akcji "Otwieramy szkoły". Pierwotnie w jej ramach miała zajmować się unowocześnianiem polskich szkół publicznych tak, by były bardziej przyjazne uczniom. Jej plany zmieniły się 24 lutego, w dniu wybuchu wojny na Ukrainie.

– Wybuchła wojna i zmieniliśmy priorytety. Szybko uświadomiliśmy sobie, że przyjedzie tu bardzo dużo dzieci, więc potrzebujemy dla nich miejsca, żeby mogły tu w miarę normalnie funkcjonować. Pierwszym pomysłem były biurowce, które w czasie pandemii lekko opustoszały. Jeden z właścicieli powiedział, że bardzo chętnie udostępni swoją przestrzeń – opowiada Magda Garncarek.

Najczęściej czytane

1200 metrów kwadratowych przyjaznej przestrzeni

W nowej szkole, oprócz klas, są już m.in. pokoje dla nauczycieli i psychologów oraz świetlica z piłkarzykami i rowerkami stacjonarnymi (które wynagradzają brak hali sportowej). Jedną ze ścian zdobi duży, kolorowy mural. Adaptacją przestrzeni o powierzchni 1200 metrów kwadratowych zajęła się pracownia architektoniczna, oczywiście za darmo. Pomagają im wolontariusze. Cel jest jeden: umożliwienie dzieciom kontynuacji nauki według systemu ukraińskiego.

– Nauczycielami będą osoby z Ukrainy, które przyjechały po wybuchu wojny do Polski, ale również nauczyciele ukraińscy, którzy pracują w istniejącej od kilku lat szkole Materynka. Możliwość kontynuacji nauki dla dzieci ukraińskich w systemie ukraińskim jest bardzo ważna, szczególnie dla starszych roczników. Dla nich niemożliwe jest podejście do polskich egzaminów, co oznacza, że będą miały problemy z dostaniem się do liceów – zwraca uwagę pomysłodawczyni projektu.

Ukraińska szkoła na warszawskim Mokotowie ma zostać otwarta jeszcze w kwietniu. – Robimy wszystko, żeby dotrzymać początkowo deklarowanego terminu. Wszystko robimy w ekspresowym tempie, bo takie adaptacje przestrzeni trwają miesiącami, a nie tygodniami. Mam nadzieje, że się uda. Jeżeli zaliczymy poślizg, to dosłownie kilkudniowy i zahaczymy o początek maja – zapowiada Magda Garncarek.

Posłuchaj

13:16
"Szkoła" – reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Szkoła" 
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 18.41

kr

Polecane