Co zrobić ze starym telefonem komórkowym?
2022-04-27, 08:04 | aktualizacja 2022-05-05, 17:05
30 mln zużytych telefonów komórkowych znajduje się w polskich domach. Jak zutylizować stary telefon? Możemy zostawić go w szufladzie albo dać mu drugie życie.
Jak podkreślają specjaliści, nie potrafimy już żyć bez telefonów. – Im więcej funkcji i aplikacji posiada telefon, tym częściej z nim przesiadujemy. Niemieckie badania pokazują, że w mózgu osoby uzależnionej od telefonu zachodzą takie same zmiany jak u osób uzależnionych od narkotyków – mówi psycholog Beata Adamczyk-Nowak.
Degradacja przez tysiące lat
Problemem jest nie tylko uzależnienie, ale też liczba urządzeń, z których już nie korzystamy. A nie możemy ich po prostu wyrzucić. – Taki telefon będzie podlegał degradacji przez tysiące lat. Najszybciej rozkładają się części plastikowe, najwolniej elementy szklane – podkreśla dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema. – Do tego mamy oczywiście jeszcze procesory wykorzystujące inne surowce. Tu wyzwaniem są pierwiastki ziem rzadkich – dodaje.
Wyzwanie cywilizacyjne
Jak zaznacza ekspert, utylizacja sprzętu elektronicznego jest bardzo kosztowna. – To dziś jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych. Odpowiedzialność za to, w dużej części, biorą ci, którzy dostarczają nam sprzęt elektroniczny, ponieważ w ramach podejścia reuse są w stanie ponownie użyć części takiego urządzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddanie na przykład starego telefonu w najbliższym sklepie, który gromadzi urządzenia elektroniczne i zajmuje się ich utylizacją – podpowiada Maciej Kawecki.
Czytaj także:
- Prof. Andrzej Zybertowicz: smartfon to nie narzędzie, to władca
- Odłóż telefon i żyj. "Daje do myślenia"
Warto przy tej okazji przypomnieć, że do wyprodukowania nowego smartfona potrzeba około 44 kg kopalin, z których pozyskuje się raptem około 130 g surowców mineralnych.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 8.10
mk