Wstrzymanie dostaw gazu z Rosji. Waldemar Buda uspokaja: dystrybucja działa, jest oparta o wiele źródeł

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Wstrzymanie dostaw gazu z Rosji. Waldemar Buda uspokaja: dystrybucja działa, jest oparta o wiele źródeł
Waldemar Buda był gościem Salonu Politycznego TrójkiFoto: PR 3

- Zakręcony został gaz na gazociągu - na Jamale, natomiast to nie jest tak, że będzie go brakowało u bezpośredniego odbiorcy. Cała dystrybucja działa i ona jest oparta o wiele źródeł - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Zapewnił, że była to sytuacja, której Polska mogła się spodziewać i do której przez wiele lat poczyniła przygotowania, aby należycie się zabezpieczyć.

Gazprom zapowiedział całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Takie pismo od rosyjskiej spółki otrzymało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

PGNiG i Gaz-System podkreślają, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację. Podkreślają, że są przygotowane na różne scenariusze.

Radykalny, ale spodziewany krok

Gościem "Salonu politycznego Trójki" był minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który odniósł się do zaistniałej sytuacji. Minister przypomniał, że ten radykalny krok Rosji był krokiem spodziewanym i przez wiele lat można było się do niego przygotować. 

- Zakręcony został gaz na gazociągu - na Jamale, natomiast to nie jest tak, że będzie go brakowało u bezpośredniego odbiorcy. Cała dystrybucja działa i ona jest oparta o wiele źródeł - zapewnił minister.

- Ta sytuacja jest dowodem na to, że żadne elementy i względy gospodarcze nie wskazują na to, aby ten gaz zakręcać, a do tego dochodzi - ocenił Waldemar Buda. Jak dodał "dokładnie tak samo mogłoby być w przypadku Nord Stream 2, który mocno by uzależnił całą Europe od gazu z tego rurociągu". 

Alternatywne dostawy i własne złoża

W trakcie audycji poruszono również wątek produkcji, która jest oparta na gazie. Zastanawiano się, czy ta sytuacja może wpłynąć na nią negatywnie. - Produkcja oparta o gaz to są strategiczne miejsca w Polsce i one mają kanały dystrybucji niezwiązane z tym, czy w Jamale jest gaz, czy nie. Jeszcze raz przypomnę, mamy własne złoża, mamy gaz skroplony w Świnoujściu, mamy różne możliwości kupowania - chociażby od Słowacji - gazu. W związku z tym nie ma takiego ryzyka, że gdzieś tego gazu zabraknie - zapewnił Waldemar Buda


Posłuchaj

13:25
Waldemar Buda o wstrzymaniu dostaw gazu przez Rosję (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 . 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 8.45

es/mk

Polecane