Czy i kiedy będzie elektrownia jądrowa w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy i kiedy będzie elektrownia jądrowa w Polsce?
Jaka jest przyszłość energetyki jądrowej w Polsce? Foto: Shutterstock.com/Valerie Quemener

Mija 36 lat od awarii w Czarnobylu. Wypadek miał bardzo poważny wpływ na ogólnoświatowe podejście do energetyki jądrowej. Do dziś hasło "Czarnobyl" często jest używane jako argument przeciwko wytwarzaniu energii z atomu. Czy słusznie? Jaka jest przyszłość energetyki jądrowej?

  • Elektrownie atomowe działają na świecie od blisko 70 lat, dostarczając czystą energię. W tym czasie doszło tylko do dwóch naprawdę poważnych awarii: w Czarnobylu i Fukushimie.
  • Plany rządowe zakładają, że w Polsce do 2033 roku powstanie elektrownia jądrowa: jest już lokalizacja, ale nie ma wykonawcy.

Siedem dekad czystej energii

– Czarnobyl do dzisiaj wpływa na masową wyobraźnię, mimo że od tej katastrofy minęło już sporo lat. Tak naprawdę obok Fukushimy to była jedyna katastrofa, która pochłonęła ludzkie istnienia i spowodowała spore zniszczenia w tym sensie, że na obszarze 150 tys. km2 nie można zamieszkiwać na terenie północnej Ukrainy – mówi Daniel Czyżewski z portalu Energetyka 24. – Jednak oprócz tego mamy od blisko 70 lat elektrownie jądrowe, które zapewniają czystą i stabilną energię – wskazuje.

– Więc jeśli mówimy o Czarnobylu, nie zapominajmy także o tych ogromnych ilościach energii, które elektrownie jądrowe wyprodukowały przez blisko siedem dekad – mówi.

Czas na elektrownię atomową w Polsce

– Duży atom, duży reaktor jądrowy, to jest obecnie realna opcja dla Polski. O małych reaktorach, tzw. MSR, było ostatnio głośno w mediach, jednak to jest na razie nowinka. Pracuje nad nimi wiele zespołów, reaktory działają eksperymentalnie, ale żaden komercyjnie – tłumaczy Trójkowy ekspert. – Więc to na razie jest melodia przyszłości: nie wiem, jak odległej, ale takie kwestie zazwyczaj się wydłużają, opóźniają – dodaje.

Przeczytaj także


– To, co Polska może realnie kupić i zbudować, to duży reaktor, i w polityce energetycznej Polski do 2040 roku jest plan zbudowania elektrowni jądrowej. Niestety, czas leci, a my mamy lokalizację (to już jest coś), ale brakuje wykonawcy. Więc jeżeli mamy zdążyć na planowany 2033 rok, to musimy działać natychmiast – stwierdza Daniel Czyżewski. – Także z tego powodu, że nasze elektrownie i bloki węglowe są już zwyczajnie stare. Wiele przekroczyło swój okres eksploatacji, mają już nawet po 60 lat! Więc jeżeli mamy je czymś zastąpić, to nie nowymi blokami węglowymi, tylko nową formą energii, jądrową – proponuje.


Posłuchaj

8:41
Jaka jest przyszłość energii jądrowej w Polsce? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Daniel Czyżewski (portal Energetyka 24)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 13.38

pr

Polecane