Bartek Królik: nie znajduję dużo muzyki w dzisiejszej muzyce

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Bartek Królik: nie znajduję dużo muzyki w dzisiejszej muzyce
Bartek KrólikFoto: BK FOTO

80. odsłonę "Czułych dźwięków" Mateusz Krautwurst uczcił spotkaniem z "Panem od muzyki". Ten tytuł właściwie wszystko wyjaśnia, ale jednak zawsze potrzebna jest prezentacja oficjalna: producent muzyczny, kompozytor, aranżer, basista i wokalista... Bartek Królik!

Pochodzi z Mrągowa, ukończył szkołę muzyczną II stopnia w Olsztynie w klasie wiolonczeli, był studentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Sistars i inni

Był współzałożycielem i członkiem grupy Sistars w latach 2001-2012. Wraz z Markiem Piotrowskim wyprodukowali debiutancki album zespołu "Siła sióstr", który okazał się swoistą rewolucją i wielkim sukcesem na polskim rynku. Jest trzykrotnym laureatem Fryderyków – w 2004 roku za nagranie Sistars "Sutra" i w 2005 roku za nagrania Sistars "My Music" oraz "Inspirations". Wraz z zespołem Sistars został dwukrotnym laureatem MTV European Music Award w kategorii "Najlepszy Polski Wykonawca" w 2004 oraz 2005 roku.

Był czas, kiedy Sistars były niezwykle popularne, a o współpracy z Bartkiem Królikiem marzyli właściwie wszyscy w branży. Fala opadła, co bynajmniej nie znaczy, że gość Mateusza Krautwursta przestał grać i tworzyć. Wręcz przeciwnie: od roku 2007 jest członkiem zespołu Łąki Łan, a od 2008 roku występuje w zespole Agnieszki Chylińskiej. Współtworzy też z Markiem Piotrowskim grupę o nazwie Spoken Love oraz duet producencki Plan B.

Pan od muzyki

Na początku 2020 roku Bartek Królik wydał solowy album "Pan od muzyki" na który fani R&B czekali od 2003 roku, kiedy ukazała się płyta "Siła sióstr" zespołu Sistars, za której produkcję odpowiedzialny był właśnie on i Marek Piotrowski. – Zabierałem się do tej płyty 40 lat, zawsze chciałem to zrobić, tylko ze względów ekonomicznych nie byłem w stanie. Musiałem za coś żyć, z czegoś się utrzymywać. Odnajdowałem się w produkcji dla Łąki Łan czy dla Agnieszki Chylińskiej, bo lubię wszystkie style muzyczne i lubię to robić. Przez długi czas byłem zamknięty na pisanie tekstów, nie wiedziałem, o czym chcę pisać. Jakiś czas temu trafiłem do szpitala. Wydarzyło się w moim życiu parę historii przełomowych. Sprawiły one, że otworzyłem się na pisanie. Postanowiłem przekierować ten potencjał, urodzaj wieku średniego, na pisanie. I przekierowałem go w coś konkretnego, czyli w ten album – mówił w rozmowie z Numerem Razem w radiowej Czwórce.

Dinozaur R&B

Co robi dzisiaj Bartek Królik, jak się odnajduje w nowej, postpandemicznej rzeczywistości? – Wraz z pandemią zszedłem do podziemia i zająłem się rodziną i życiem. Szczerze mówiąc, nie wiem, co się dzieje na rynku muzycznym. Troszkę mi to uciekło, szczególnie że pokolenia się mocno zmieniły, weszli młodzi ludzie – opowiada w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem. – Oni operują zupełnie innym językiem, który do mnie nie do końca dociera. Ja jednak jestem bardziej vinage'owym człowiekiem, dinozaurem R&B. Po prostu nie znajduję dużo muzyki w dzisiejszej muzyce: znajduję w niej więcej socjologii i pewnej mody – tłumaczy.

– Dobrze, muszę przyznać, że troszkę wiem, co się dzieje w muzyce. Ale nie idę za tym, szukam własnej ścieżki – dodaje z uśmiechem.

Lista utworów

 1. Robert Glasper ft. Jennifer Hudson – Out of My Hands
 2. Sistars – Podobno zawsze
 3. Sistars – Hangin' Around
 4. Sistars – Synu
 5. MaRina – Takin' Ya Rock Out
 6. Bartek Królik – Ten tłusty bit
 7. Łąki Łan – Jammin'
 8. Natalia Kukulska ft. Bartek Królik – Pół na pół
 9. Bartek Królik – Na sen (PRAPREMIERA)
 10. Bartek Królik – Zakochana
 11. Bartek Królik – Z ręką na sercu

Ten tłusty bit/YouTube Bartek Królik // Official


Posłuchaj

48:34
Bartek Królik gościem Mateusza Krautwursta (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 25.04.2022
Godzina emisji: 23.10

pr

Polecane