"500 euro na uchodźcę". Żukowska o propozycjach Lewicy ws. pomocy Ukraińcom w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Zdecydowanie popieramy ubieganie się o dodatkowe środki, niezależne od KPO – podkreśliła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska z Lewicy, mówiąc o funduszach UE na pomoc uchodźcom. – Naszym zdaniem ten "przelicznik" powinien wynosić 500 euro na uchodźcę, by móc realnie świadczyć pomoc dla osób, które przybyły do Polski – tłumaczyła polityk. 

Polska nie otrzymała dotychczas z Unii Europejskiej dodatkowych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy.  Nasze działania zmierzają do tego, by przynaglić KE  mówił kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki pytany o list do szefowej Komisji Europejskiej ws. uruchomienia specjalnego funduszu. Według medialnych doniesień rząd oszacował, że w tym roku opieka nad uchodźcami może kosztować 11 mld euro.

O fundusze UE na pomoc uchodźcom była pytana na antenie radiowej Trójki poseł Lewicy Anna Maria Żukowska.  Zdecydowanie popieramy ubieganie się o dodatkowe środki, niezależne od Krajowego Planu Odbudowy  zaznaczyła.  Tamte pieniądze są na odbudowę gospodarki po pandemii, a tutaj mamy nowe zjawisko, nowe wyzwania, więc środki na ten cel powinny być osobne  tłumaczyła.

Żukowska przybliżyła też propozycje Lewicy ws. oszacowania kwoty potrzebnej na pomoc uchodźcom wojennym.  Naszym zdaniem ten przelicznik powinien wynosić 500 euro na uchodźcę, by móc realnie świadczyć pomoc dla osób, które przybyły do Polski  wyjaśniła.

"Stać nas na refleksję"

Polityk Lewicy odniosła się także do kwestii podniesienia wydatków na zbrojenia. Odpowiedziała na zarzuty, że dotychczas Lewica nie opowiadała się za zwiększeniem środków na te cele.  Do tej pory byliśmy za tym, żeby trzymać się tego poziomu wydatków na zbrojenia, którego wymaga od nas NATO, czyli 2 proc. PKB  zaznaczyła, podkreślając, że w czasach pokoju Lewica uważała inne wydatki za pilniejsze.

Posłuchaj

12:28
Anna Maria Żukowska o pomocy dla uchodźców z Ukrainy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Anna Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 8.45

kp

Polecane