Organek, Szeptucha, Rubens: początek tygodnia z nowościami i klasyką nieoczywistą

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Organek, Szeptucha, Rubens: początek tygodnia z nowościami i klasyką nieoczywistą
Wojciech Wojda (Farben Lehre)Foto: shutterstock.com/wideonet

Marek Wiernik, który przygotowywał poniedziałkowe wydanie "Naszej tonacji", nie uwierzył weekendowej wiosennej aurze, więc w programie zabrzmiały utwory w cięższych tonacjach, a czasami też lekko połamanych rytmach.

Zaczęło się od Organka, którego o radosne i lekkie melodie, a tym bardziej takie teksty, trudno podejrzewać. I "Cały ten fejm", pochodzący z wydanego w listopadzie ubiegłego roku albumu "Na razie stoję, na razie patrzę", to potwierdza. - To opowieść o potrzebie miłości, akceptacji i przyjaźni z perspektywy człowieka doświadczonego, naznaczonego czasem. "Te wszystkie bzdury, fury, hajs, płyty, cały ten rock'n'roll nie warte są więcej już na ulicy bezdomny pies" mówi tekst piosenki. Żadna kariera, blichtr i pieniądze nie są w stanie zastąpić relacji z drugim człowiekiem - tłumaczy muzyk.

"Pod papugami" w wykonaniu Babu Król to był oczywiście hołd dla Jacka "Budynia" Szymkiewicza, który niespodziewanie odszedł dwa tygodnie temu. Utwór kojarzony jest przede wszystkim z Czesławem Niemenem, który jednak, o czym mało kto wie lub pamięta, nie był jego pierwszym wykonawcą. A interpretacja duetu Jacek "Budyń" Szymkiewicz - Piotr "Bajzel" Piasecki należy bez wątpienia do najciekawszych.

Jednym z debiutantów, zaprezentowanych w programie była grupa Szeptucha, pochodzący z, a jakże, Podlasia. Ich pierwsza płyta, "Zamowy" ukazała się jesienią 2021. - Pozwoliłem sobie nazwać zespół "odkryciem roku" i nie zmieniam tego zdania - zadeklarował Marek Wiernik.

Lista utworów

 1. ORGANEK – Cały ten fejm
 2. BABU KRÓL – Pod papugami
 3. BAD GRACE – Nie poskładam się
 4. FARBEN LEHRE FT. ROBERT GAWLIŃSKI – Erato
 5. SZEPTUCHA – Kruk
 6. IMMANUEL – Again Miłość
 7. RUBENS – Pani Zamieć
 8. WOLSKA – Mięta
 9. JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY – Złość
 10. DUBSKA – Most
 11. MUZYKA KOŃCA LATA – Prywatny Ciechocinek

Kruk/YouTube Various Artist - Topic


Posłuchaj

50:01
Muzyka z Polski w wyborze Marka Wiernika (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 25.04.2022
Godzina emisji: 12.07

pr

Polecane