Karta rowerowa: ona wciąż jest potrzebna!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Karta rowerowa: ona wciąż jest potrzebna!
Zdanie egzaminu na kartę rowerową dla wielu dzieci jest wyzwaniemFoto: Shutterstock/LeManna

Nie wszyscy pamiętają, że aby móc jeździć rowerem, potrzebujemy odpowiednich uprawnień. Co więcej, od roku dotyczy to także tak popularnych ostatnio hulajnóg elektrycznych. Stąd pomysł akcji "Rowerowe wyzwania" prowadzonej przez WORD-y, która ma pomóc dzieciom w zdobyciu karty rowerowej, bo – jak się okazuje – aż połowa z nich nie zdaje egzaminu w pierwszym podejściu.

  • Wg obowiązującego w Polsce prawa, osoba w wieku poniżej 18 lat kierująca rowerem bądź hulajnogą elektryczną powinna posiadać kartę rowerową
  • Jak pokazują dane, ok. 50 procent dzieci nie zdaje egzaminu na kartę rowerową w pierwszym podejściu

Pandemia i nowe przepisy

– Pierwszym motywem, który nas skłonił do tego, aby rozpocząć taki projekt, była pandemia i telefony związane z tym, że uczniowie nie mają gdzie zrobić karty rowerowej – mówi Dominik Grabowski, egzaminator. – W zeszłym roku weszły też przepisy dotyczące urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg elektrycznych, na które dzieci nie mają uprawnień. I są telefony, że w wieku 15 lat dziecko nie ma karty rowerowej i co teraz? – wskazuje.

Co więcej, hulajnoga elektryczna stała się bardzo popularnym prezentem czy to urodzinowym, czy na pierwszą komunię, której czas właśnie się zbliża. – Jest bardzo ważne, aby edukować dzieci w tym zakresie, gdyż można się nimi poruszać po pasach dla pojazdów, oczywiście z ograniczeniem prędkości do 30 km/h – tłumaczy.

Przeczytaj także


Połowa dzieci płacze

– Jest bardzo ciężko: test jest bardzo trudny, a dzieci w pierwszej fazie nie zdają sobie z tego sprawy. Kiedy robimy kartkówki, podchodzą do nich z lekceważeniem, a potem jest płacz – opowiada Magdalena Turek, z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Opolu. – Już trzeci rok egzaminuję dzieci na kartę rowerową i średnio mamy 50 procent niezdających w pierwszym terminie. A one to bardzo przeżywają – dodaje.


Posłuchaj

3:45
Nie jesteś pełnoletni? Musisz mieć kartę rowerową! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Piotr Wójtowicz
Data emisji: 25.04.2022
Godzina emisji: 8.10

pr

Polecane