Polscy wolontariusze pomagają w Czarnobylu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy wolontariusze pomagają w Czarnobylu
Do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia docierają polscy wolontariuszeFoto: Shutterstock/Milan Sommer

Maciej Nastaga z Fundacji "Potrafię Pomóc" oraz Arkadiusz Podniesiński ze Stowarzyszenia Profuturum - fotografik, filmowiec, który od wielu lat dokumentuje skutki katastrofy elektrowni w Czarnobylu - to pierwsi zagraniczni wolontariusze, którym po wycofaniu wojsk rosyjskich udało się dotrzeć z pomocą humanitarną aż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i do okolicznych wiosek.

To nie jest ich pierwsza wyprawa na Ukrainę. Z pomocą dotarli między innymi do Kijowa, Winnicy, Lwowa, a teraz w okolice Czarnobyla. Są jednymi z wielu polskich wolontariuszy pomagających bezpośrednio na terenie Ukrainy - między innymi dostarczają żywność i odzież, niezbędne sprzęty, pomagają w ewakuacji ludności, w tym osób niepełnosprawnych. 

Chęć pomocy

- Setki razy odwiedziłem Czarnobylską Strefę Wykluczenia, przez piętnaście lat poznałem bardzo wielu mieszkańców czy pracowników elektrowni. Dwa-trzy dni po tym, jak wybuchła wojna, przyjechałem do Ukrainy, ponieważ mam tam wielu znajomych. Od razu zaczęliśmy pomagać, na początku we Lwowie. Po miesiącu, gdy rosyjskie wojska opuściły strefę wykluczenia, pojechaliśmy do Czarnobyla - relacjonuje Adam Podniesiński.

Utrudniony dostęp

- Dojazd do Czarnobyla jest utrudniony, między innymi ze względu na wysadzone mosty. Ponadto w promieniu 50 kilometrów nie prądu, nie ma zasięgu, GPS "wariuje" i łatwo pomylić drogi - opisuje Maciej Nastaga i opowiada, jak utknął na polu torfowym i jak jego samochód wyciągano... czołgiem. - Dzięki temu była możliwość porozmawiania z miejscowymi, którzy opowiedzieli mi, co się działo w trakcie okupacji, jak zachowywali się rosyjscy żołnierze. I trudno mówić tu o dobrym zachowaniu - dodaje gość Trójki.

Szczególny rodzaj empatii

Jak z kolei zaznacza Adam Komar, szef Fundacji "Potrafię Pomóc", "trudno nie mówić o strachu, ale w tej sytuacji chęć niesienia pomocy jest większa". - W niektórych ludziach budzi się szczególny rodzaj empatii, zrozumienia sytuacji - podkreśla rozmówca Elżbiety Korczyńskiej. - My, siedząc tutaj, w Polsce, choć jesteśmy bardzo blisko tych problemów, widzimy to tylko na ekranach telewizorów, słyszymy w rozgłośniach radiowych. Tam, na miejscu, doświadcza się tego w zupełnie inny sposób - dodaje i akcentuje, że "umiejętność niesienia pomocy słabszym i potrzebującym to idea człowieczeństwa". - I to właśnie robią panowie Maciej i Arkadiusz - podkreśla.


Posłuchaj

47:10
Jak polscy wolontariusz pomagają w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji rozmawiamy również o tym, jak po inwazji rosyjskiej wygląda Czarnobyl i okoliczne miejscowości. Opowiadamy szczegółowo, jak przebiega wysyłanie pomocy na Ukrainę i jakie są plany odnośnie kolejnych wypraw z pomocą humanitarną.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Maciej Nastaga (Fundacja "Potrafię Pomóc"); Arkadiusz Podniesiński (fotografik, filmowiec, Stowarzyszenie Profuturum); Adam Komar (Fundacja "Potrafię Pomóc")
Data emisji: 25.04.2022
Godzina emisji: 22.11

mk

Polecane