"Spodziewamy się wniosków z ponad 1 mln gospodarstw". Kowalczyk o dopłatach do nawozów dla rolników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- To likwidacja u źródła przyczyn kolejnego wzrostu cen zbóż. Dopłaty zapobiegną dalszemu wzrostowi cen i spadkowi plonów - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Od poniedziałku 25 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zbiera wnioski od rolników o dopłaty do zakupu nawozów. Dopłaty mają pokrywać różnicę ceny pomiędzy nawozami zakupionymi od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku. Minister Henryk Kowalczyk chciałby, żeby rolnicy jak najszybciej otrzymywali zwrot różnicy w cenach nawozów, by mogli inwestować otrzymane środki finansowe w swoje gospodarstwa rolne.

- Chcielibyśmy, żeby te wnioski były rozpatrywanie jak najszybciej, ale spodziewamy się, że prawie wszyscy rolnicy - ponad 1 mln gospodarstw - złoży jakieś wnioski - podkreślił w audycji szef resortu. Dodał, że ARiMR będzie rozpatrywać wnioski "najszybciej jak się da". Dodał, że większość pieniędzy powinna zostać wypłacona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Przypomniał, że jeszcze do 15 maja br. można dokonywać zakupu nawozów, na które można ubiegać się o dopłaty.

Walka ze wzrostem cen u źródła

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że celem rządowej akcji pomocy rolnikom jest likwidacja u źródła przyczyn kolejnego wzrostu cen zbóż. Powiedział, że dopłaty "zapobiegną dalszemu wzrostowi cen i spadkowi plonów", bo ograniczenie użycia nawozów mogłyby zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu. 

Rozmówca Bartłomieja Graczaka przypomniał, że zgoda na dopłaty do nawozów należała do Komisji Europejskiej, ale są to środki z budżetu krajowego. - Zgoda była tylko po to potrzebna, żeby nie zaliczono dopłat jako niedozwolonej pomocy publicznej - podkreślił.

Gość "Salonu politycznego Trójki" był pytany także o wynik wyborów we Francji oraz zbliżające się powołanie nowego ministra finansów.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:33
Henryk Kowalczyk o wnioskach na dopłaty do nawozów i walce ze wzrostem cen u źródła problemu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 25.04.2022
Godzina emisji: 8.45

st

Polecane