Szef ONZ złoży wizytę w Moskwie. Mariusz Cielma: nie spodziewam się po niej wiele

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

We wtorek sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych pojedzie do Moskwy, by spotkać się z Władimirem Putinem. – Nie spodziewam się po tej wizycie wiele. Obie strony raczej chcą przełożyć wajchę działań wojennych na swoją korzyść – mówił w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". Gośćmi Beaty Michniewicz byli też: były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło, redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski oraz Piotr Żochowski z OSW.

Wojna na Ukrainie. Wielkanoc bez przerwy w działaniach wojennych

Dzień 24 kwietnia to czas, w którym członkowie Kościoła prawosławnego obchodzą święta Wielkiej Nocy. Ukraiński przedstawiciel przy ONZ Serhij Kislica poinformował, że Rosja odrzuciła propozycję czterodniowej przerwy humanitarnej w działaniach wojennych na Ukrainie. Przerwanie walki od dziś do niedzieli zaproponował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Miało to umożliwić otwarcie korytarzy humanitarnych, ewakuację kobiet, dzieci i najciężej rannych.

– W Rosji związek ołtarza z tronem jest rzeczą stałą. Tam nigdy nie było rozdziału państwa od Kościoła. Rosjanie nie mają w swojej kulturze politycznej zwyczaju stawania na krytycznym stanowisku wobec instytucji państwowych – skomentował w Trójce Marcin Zaborowski, redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa".

António Guterres spotka się z Władimirem Putinem

António Guterres odwiedzi 26 kwietnia Moskwę, gdzie spotka się z prezydentem tego kraju Władymirem Putinem. Informację potwierdził rzecznik prasowy szefa ONZ Eri Kaneko, który zapowiedział również spotkanie António Guterresa z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. – Nie spodziewam się po tej wizycie wiele. Obie strony raczej chcą przełożyć wajchę działań wojennych na swoją korzyść – powiedział Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". – Trwa otwarta wojna, a nadal traktujemy ten konflikt jako konflikt, który właściwie nie został wypowiedziany. Ma to pewne konsekwencje, jeżeli chodzi o prawo międzynarodowe – dodał Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Najczęściej czytane

Piotr Żochowski: kwestia dostaw broni na Ukrainę kluczowa

Rozmowa ekspertów w "Śniadaniu w Trójce" toczyła się także wobec tematu działań na wojennym froncie oraz znaczenia wsparcia dla ukraińskiej armii ze strony USA.

– Rosyjskie zdobycze terytorialne są bardzo skromne. Wydaje się, że nigdzie nie ma sytuacji krytycznej dla wojsk ukraińskich, przynajmniej na tym etapie – ocenił Mariusz Cielma. Kwestia dostaw uzbrojenia na Ukrainę jest teraz kluczowa. Rosjanie od dwóch miesięcy nie są w stanie skutecznie sparaliżować szlaków transportowych od granicy zachodniej wiodących w głąb Ukrainy – dodał Piotr Żochowski. 

Amerykańscy sekretarze stanu i obrony mają w niedzielę odwiedzić Kijów. Poinformował o tym ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Antony Blinken i Lloyd Austin będą najwyższymi rangą politykami USA w Kijowie od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Posłuchaj

51:06
Prawosławna Wielkanoc w cieniu wojny, wizyta szefa ONZ w Moskwie. Mariusz Cielma, Jan Piekło, Marcin Zaborowski oraz Piotr Żochowski gośćmi Trójki (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Mariusz Cielma (redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa"), Jan Piekło (były ambasador Polski na Ukrainie), Marcin Zaborowski (redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa") oraz Piotr Żochowski (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 24.04.2022
Godzina emisji: 9.08

kr

Polecane