"Eo" Jerzego Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę. "To niesamowita przygoda"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Eo" Jerzego Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę. "To niesamowita przygoda"
Jerzy SkolimowskiFoto: PAP/Albert Zawada

– Jest to niesamowita, magiczna przygoda. Myślę, że dla takich momentów warto robić kino – przyznaje Sandra Drzymalska, odtwórczyni jednej z głównych ról w najnowszym obrazie Jerzego Skolimowskiego. 

  • Kulisy pracy na planie "Eo", najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego. Sandra Drzymalska opowiada o aktorskich wyzwaniach
  • Festiwal filmowy w Cannes. Jakie obrazy zobaczymy na nim w tym roku?
  • Polskie Nagrody Filmowe Orły 2022: Jerzy Skolimowski tegorocznym laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia

Aktorka nie kryje, że propozycja pracy z reżyserem była dla niej ogromnie wzruszająca. – To takie marzenie moje, które się spełnia. To człowiek, który patrzy na świat w niezwykły sposób, jest też wewnętrznie piękną osobą – podkreśla Sandra Drzymalska.

"Eo". Opowieść pełna tajemnic

Na temat najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego niewiele wiadomo. Jak ujawnił Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy mający udział w produkcji filmu: "to współczesna interpretacja zaliczanego do klasyki kina francuskiego filmu »Na los szczęścia, Baltazarze!« Roberta Bressona z 1966 roku. Historia osiołka o imieniu Baltazar rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. Gorzka, ale też pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi". Obraz polskiego reżysera będzie miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes. 

Najczęściej czytane

Nominację do "oficjalnej selekcji" francuskiego festiwalu otrzymało około 50 filmów, z czego 18 znalazło się w konkursie głównym. Polskim kandydatem do Złotej Palmy jest film "Eo". – To wyjątkowe mieć na festiwalu debiuty filmowe, ale także dzieła takich reżyserów jak Skolimowski. To prawdziwi filmowcy, którzy tworzą niezwykle oryginalne filmy – stwierdził na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Thierry Frémaux.

 Orły 2022. Jerzy Skolimowski, laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia 

Reżyser "Eo" w tym roku został wybrany laureatem nagrody Orła za Osiągnięcia Życia, będzie go mógł odebrać 6 czerwca, podczas ceremonii wręczenia tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. Jerzy Skolimowski należy też do tych nielicznych już twórców polskiego kina z tak długim stażem zawodowym. Zaczynał jeszcze w początkach lat 60. i od razu przy ważnych produkcjach: był autorem scenariusza filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy i "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, pierwszej polskiej produkcji nominowanej do Oscara. 

Posłuchaj

49:26
"Eo" Jerzego Skolimowskiego. Jak polski reżyser diagnozuje współczesność? (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jako reżyser Jerzy Skolimowski zadebiutował "Rysopisem" w 1964 roku. Po zatrzymanym przez cenzurę filmie "Ręce do góry" ze słynną sceną ze zniekształconą, gigantyczną twarzą Stalina, musiał opuścić Polskę. To otworzyło jednak przed nim możliwości realizacji filmów za granicą, dzięki czemu miał okazje pracować na planie z takimi gwiazdami światowego kina, jak Claudia Cardinale, Gina Lolobrigida, David Niven, Jeremy Irons, Michael York czy Nastassja Kinski. 

TV FESTIVAL DE CANNES - BANDE ANNONCE - TEASER - 2022/Festival de Cannes (Officiel)

W audycji ponadto:

  • 24. Przegląd Filmowy Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie (29.04. - 3.05.2022) – rozmowa z Jolantą Dygoś, dyrektorką przeglądu, zapowiedzi programowe;​
  • premiera zagraniczna: "Nieznośny ciężar wielkiego talentu" w reżyserii Toma Gormicana – rozmowa z Małgorzatą Matuszewską o filmie i aktorskim dorobku Nicolasa Cage'a;
  • muzyka filmowa Andrzeja Korzyńskiego.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Rafał Pawłowski (koordynator Orłów) Sandra Drzymalska (aktorka), Michał Dymek (autor zdjęć do filmu "Eo"), Jolanta Dygoś (dyrektorka przeglądu 24. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie), Małgorzata Matuszewska
Data emisji: 23.04.2022
Godzina emisji: 16.07

gs

Polecane