Jak kręcić filmy o zmianach klimatu? Powstał specjalny poradnik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak kręcić filmy o zmianach klimatu? Powstał specjalny poradnik
Celem podręcznika "Good Energy" jest pomoc scenarzystom z Hollywood w częstszym i pełniejszym podejmowaniu wątków związanych ze zmianami klimatuFoto: Shutterstock/Tomas Bazant

"Good Energy" (ang. "Dobra energia") – pod takim tytułem ukazał się cyfrowy, ogólnodostępny poradnik, którego celem jest pomóc scenarzystom z Hollywood bardziej skupić się na zmianach klimatu. Znajdziemy w nim dane dotyczące ochrony środowiska, a także sugestie dotyczące kształtowania postaci i fabuły oraz sposobów przedstawiania na dużym i małym ekranie zagadnień związanych z klimatem.

"Good Energy", czyli jak tworzyć filmy o zmianach klimatu

Scenarzyści filmów i seriali telewizyjnych z Hollywood od niedawna mogą korzystać z dostępnej online publikacji "Good Energy" – swojego rodzaju podręcznika do pisania scenariuszy w erze zmian klimatycznych. Założycielka i dyrektor organizacji Good Energy Anna Jane Joyner, scenarzystka telewizyjna Carmiel Banasky oraz dziennikarz Scott Shigeoka stworzyli publikację, by wątki dotyczące zmian klimatu pojawiały się w scenariuszach o wiele częściej i były prezentowane jak najpełniej.


Najczęściej czytane

Do stworzenia poradnika "Good Energy" jego twórców zainspirowało m.in. badanie naukowców Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Eksperci przeanalizowali 37 453 filmy z lat 2016-2020, szukając 36 słów kluczowych dotyczących klimatu, takich jak "kryzys klimatyczny", "panele słoneczne" czy "wylesienie". Znaleźli jedynie 1046 przykładów, czyli 2,8 proc., które zawierały jakiekolwiek wzmianki o zmianach klimatu. Dla porównania, słowo "pies" padało w analizowanych produkcjach aż 13 razy częściej.

Gwiazdy Hollywood dla ochrony środowiska

Przewodnik został napisany po konsultacjach z ponad stoma scenarzystami i producentami, ekspertami do spraw klimatu oraz psychologami. Zawarto w nim także wypowiedzi aktorów i reżyserów, w tym m.in. Zazie Beetz, Scotta Z. Burnsa, Rosario Dawson, Adama McKaya, Marka Ruffalo, Davida Rysdahla oraz Sarah Treem.


Posłuchaj

4:22
Powstał podręcznik z ekologii przeznaczony dla hollywoodzkich scenarzystów. Relacja Jana Pachlowskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 23.04.2022
Godzina emisji: 7.16

kr

Polecane