Wzrosty wynagrodzeń. Czy wszyscy zarabiamy więcej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wzrosty wynagrodzeń. Czy wszyscy zarabiamy więcej?
Przy przyjętych założeniach przewidywana relacja do PKB długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE) wyniesie 52,2 proc. na koniec 2022 r. i 53,1 proc. na koniec 2023 r. Oznacza to, że kryterium z Maastricht 60 proc. PKB pozostaje spełnione, a krajowe progi ostrożnościowe są niezagrożone.Foto: hutterstock.com/Marcin Smolinski

– Dane GUS-u dotyczące dynamiki wynagrodzeń odnoszą się tylko do sektora przedsiębiorstw zatrudniających 10 pracowników lub więcej. To jest mniej niż połowa rynku pracy w Polsce i to raczej ta połowa, która zarabia więcej – mówił, komentując opublikowane dane, Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W tygodniu Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w marcu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w marcu o 12,4 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 6665 złotych i 64 grosze. 

Wzrost wynagrodzeń, wzrost inflacji

Wynagrodzenia cały czas rosną szybciej od zjadającej wartość pieniądza inflacji, choć różnica jest niewielka i wynosi obecnie 1,5 procent. Jak zwraca uwagę Marek Zuber, ekonomista z Akademii WSB, dalszy wzrost cen i idące za tym dalsze naciski pracowników na wzrost wynagrodzeń mogą być niebezpieczne dla gospodarki, owocując początkiem spirali inflacyjnej. – Jeśli ona nam się w Polsce rozwinie, to będziemy musieli bardzo mocno reagować. Wtedy rzeczywiście wzrost stóp procentowych, jeszcze o 5,6,7 punktów procentowych, niestety zacznie być prawdopodobnym scenariuszem. Na razie nie zakładamy tego oczywiście, ale to jest możliwe – ocenia ekonomista. 

Czytaj także: 

– Siła negocjacyjna pracowników przy zmianie pracy, ale także przy rozmowach o podwyżce jest duża, ponieważ pracodawcy borykają się z problemem pozyskiwania nowych pracowników do swoich organizacji. Zwłaszcza jeśli chodzi o zawody z umiejętnościami technicznymi, inżynieryjnymi, związanymi z nowymi technologiami, IT. To są obszary, w których wynagrodzenia rosną ponad przeciętną – zaznacza Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej Manower.


Posłuchaj

2:54
Czy rosnące wynagrodzenia to same dobre wiadomości? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Rozmawia: Marcin Jagiełowicz
Data emisji: 22.04.2022
Godziny emisji: 16.40

gs


Polecane