Algorytmy skuteczną bronią do walki z dezinformacją?
2022-04-24, 14:04 | aktualizacja 2022-04-24, 21:04
– Projekt DISSIMILAR ma pomóc w walce z fake newsami. Biorą w nim udział naukowcy Politechniki Warszawskiej, Okayama University w Japonii i Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya w Hiszpanii. Celem tego projektu jest zbudowanie skutecznego narzędzia, które w automatyczny sposób pozwoliłoby oddzielać nieprawdziwe informacje i blokować ich rozprzestrzenianie – wyjaśnia Krzysztof Szymański, rzecznik Politechniki Warszawskiej.
– Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że żyjemy w wojnie informacyjnej. Liczba fejków, dezinformacji, treści, które wprowadzają w błąd, z dnia na dzień jest coraz większa. Bardzo często błędnie rozumiemy dezinformację. Wydaje nam się, że dezinformacją to jest po prostu fejkowy wpis. Dzisiaj dezinformacją jest również clickbait, a więc treść, która swoim tendencyjnym tytułem zachęca do lektury – zwraca uwagę Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema. Jak dodaje, problem dotyczy również treści reklamowych nieoznaczonych właściwie, jako promujących daną markę, czy zjawiska trollingu, prowadzącego do skrajnej polaryzacji światopoglądowej.
- Media społecznościowe. Sprawdź informacje, zanim je podasz dalej
- Podsycanie konfliktów, pogłębianie podziałów. Oto jak rozgrywa nas rosyjska propaganda
Zasięgi i pochodzenie treści to nie jedyne przyczyny szerzenia się dezinformacji. Ogromnym wyzwaniem są także nasze ludzkie cechy. – W funkcjonowaniu poznawczym człowieka możemy wyróżnić dwie fazy: poszukiwania informacji i zamrożenia sądów – mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS. Jak podkreśla to, czy chcemy zawsze być pewni naszej oceny świata, czy jesteśmy gotowi na akceptację niejednoznacznej prawdy o świecie, będzie wpływało na naszą podatność na dezinformację.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Kinga Siwiec
Data emisji: 22.04.2022
Godzina emisji: 14.20