Podlaski Wasilków i Wasylków pod Kijowem. Miasta jak bracia [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podlaski Wasilków i Wasylków pod Kijowem. Miasta jak bracia [POSŁUCHAJ]
Wasylków po rosyjskiej inwazjiFoto: Shutterstock.com/Drop of Light

– Nasz Wasilków jest spokojnym miasteczkiem, które ma wszystko, czego do życia potrzeba. Jest i las i woda. Ma piękną architekturę – opowiada jedna z mieszkanek. Ukraińskie miasteczko Wasylków ma podobne położenie, znajduje się 30 km od Kijowa i stanowi bramę do niego od strony zachodniej. – Wszystkie działania, które będą toczyły się i toczą się na Ukrainie, będą szły przez Wasylków. Obrońcy miasta i cywile muszą się zmagać z armagedonem – dodaje.

Jeszcze do niedawna mieszkańcy tych dwóch miejscowości nie wiedzieli o swoim istnieniu. Podlaski Wasilków i Wasylków pod Kijowem łączą podobna nazwa i architektura. Teraz połączyła je też wojna. 

Posłuchaj

14:59
Wasilków i Wasylków. Wyjątkowa więź łącząca miasta (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wszystko zmieniło się 26 lutego, gdy podkijowskie miasto stało się celem ostrzału rosyjskiego. Jest tam lotnisko wojskowe i jedno z czterech ukraińskich centrów kontroli obrony powietrznej. Od tego momentu jego mieszkańcy zmagają się kryzysem humanitarnym i kolejnymi atakami Rosjan. Mieszkańcy podlaskiego Wasilkowa postanowili pomóc i zorganizować zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. – Czuliśmy, że chcemy pomóc, choć temu jednemu miastu, pomimo tego, że nie znamy się osobiście z jego mieszkańcami, nigdy tam nie byliśmy – deklaruje jedna z rozmówczyń Joanny Sikory. 

Znak drogowy z napisem Vasylkiv na schodach prawie całkowicie zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku liceum, fot. PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK Znak drogowy z napisem "Vasilkiv" na schodach liceum, prawie całkowicie zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku, fot. PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK
Najczęściej czytane

– Bardzo mało jest mieszkańców na ulicach. Są takie dni, kiedy jest ich trochę więcej, bo przez to miasto przewijają się ludzie, którzy uciekają ze wschodu na zachód – opisuje mieszkaniec ukraińskiego miasteczka. 

"Rakiety spadały na nasze mieszkania, domy". Mieszkańcy Borodzianki o efektach nalotu/Polskie Radio

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

***

Tytuł reportażu: "Jak bracia"
Autorka reportażu: Joanna Sikory (Radio Białystok)
Data emisji: 25.04.2022
Godzina emisji: 18.41

gs

Polecane