Co trzeba naprawić w Unii Europejskiej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co trzeba naprawić w Unii Europejskiej?
Z jakimi problemami boryka się obecnie Unia Europejska?Foto: shutterstock.com

Dziś nawet słabo zorientowani w meandrach unijnej polityki wiedzą, że Polska ma problem z Unią Europejską – jej statutowymi instytucjami i kierownictwem. Z jakimi problemami boryka się obecnie UE? Jak można te problemy naprawić? Na te pytania w czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" szukali odpowiedzi socjolog, polityk, historyk prof. Tomasz Grosse oraz ekonomista prof. Zbigniew Krysiak.

Unia Europejska a sprawa polska

Po 18 latach od momentu, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, mamy do czynienia z zupełnie inną instytucją, która dąży do federalizacji, a nie do Europy ojczyzn. To nie Unia Europejska ma problem z Polską, ale Polska z Unią Europejską, dlatego, że ta stosuje wobec Polski podwójne standardy, dzieli swoich członków na lepszych i gorszych, łamie własne przepisy traktatowe, nakłada bezprawne kary i sankcje oraz kieruje pod adresem Polski groźby. Sytuacja staje się coraz trudniejsza. Unia Europejska odcina nas od unijnych funduszy, nie chce też finansowo wspomóc Polski, która wzięła na siebie trzymilionową falę uchodźców z ogarniętej wojna Ukrainy.

Najczęściej czytane

– Przynajmniej od kilku lat wielu Europejczyków, elity poszczególnych państw członkowskich są zaniepokojone z bardzo prostego powodu: Europa jest pogrążona w kolejnych kryzysach. Niektóre spośród tych kryzysów, jak się wydaje, przychodzą z zewnątrz, niektóre wynikają z błędnej polityki przywództwa europejskiego. Nie jest tajemnicą, że w Unii najwięcej do powiedzenia ma Europa Zachodnia, a przede wszystkim Francja i Niemcy. Niestety bardzo często zdarza się, że pewne polityki działania na arenie europejskiej wiodą do różnych problemów, czy to ekonomicznych, czy to społeczno-politycznych. Zasadniczy problem z UE polega na tym, że pogrąża się ona w tych problemach, natomiast francusko-niemiecki tandem nie potrafi i nie chce wyciągnąć Europy na prostą – łata pewne kryzysy, a nawet prowokuje inne – twierdzi socjolog, polityk i historyk prof. Tomasz Grosse.

Unia Europejska na zakręcie historii

Na fakt odejścia od wizji architekta projektu integracji europejskiej Roberta Schumana oraz szkodliwości francusko-niemieckiej dominacji uwagę zwraca także ekonomista prof. Zbigniew Krysiak. Współczesną Unię Europejską porównuje do chorego organizmu ludzkiego, źle prowadzonego przedsiębiorstwa lub walącego się domu.

– Próba dominacji zachodniego płuca Unii Europejskiej prowadzi do poważnej dysfunkcji. Trzeba przyspieszać w tym kierunku, żeby doszło do bankructwa Unii Europejskiej w tej postaci, w jakiej teraz jest. Kiedy przedsiębiorstwo bankrutuje, nie znaczy to, że je usuwamy. Dalej należy wykorzystywać wartościowe elementy tego modelu. Natomiast te źle funkcjonujące trzeba poddać kapitalnemu remontowi.

Posłuchaj

47:23
Unia Europejska do remontu. Prof. Tomasz Grosse oraz prof. Zbigniew Krysiak gośćmi Trójki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: prof. Tomasz Grosse (socjolog, polityk, historyk), prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 22.09

kr

Polecane