"Zainwestuj w naszą planetę". Dziś Dzień Ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zainwestuj w naszą planetę". Dziś Dzień Ziemi
Ochrona naszej ziemskiej planety coraz częściej jest wyzwaniem dla młodego pokolenia.Foto: Shutterstock.com/Proxima Studio

22 kwietnia w Polsce obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Zainwestuj w naszą planetę". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - firm, rządów i obywateli.

Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosiły władze San Francisco - stało się to 1 marca 1970 roku. Podobne obchody zaczęto później organizować w innych częściach świata. W Polsce - co roku 22 kwietnia.

Dobry moment na dyskusję

Dzień Ziemi to dobry moment na dyskusję o tym, w jakim stanie pozostawimy planetę kolejnym pokoleniom. Problemem pozostają rosnące emisje gazów cieplarnianych do atmosfery, zanieczyszczenia rzek i lasów oraz wysokie wskaźniki wydobycia i spalania paliw kopalnych. Antidotum na te zagrożenia ma być rozpoczęta transformacja energetyczna. 

Początek pewnej drogi

- Człowiek może powiedzieć, co będzie za dziesięć lat, a my tutaj zrealizujemy wszystko, co będzie nas przenosiło do krainy dobrobytu i szczęśliwości - to oczywiście błędne podejście. Dziś możemy powiedzieć tak: rozpoczynamy pewną drogę w nieznane. Wiele z tego, co dziś wydaje nam się racjonalne, będziemy musieli poprawiać, ale kierunek, w którym zmierzamy, jest nieunikniony - mówi przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.

Transformacja energetyczna to zmiany w transporcie, budownictwie, przemyśle czy usługach. Wszędzie tam energię dostarczać będą najwięksi krajowi dystrybutorzy. Polem dużych zmian będą również sieci energetyczne - w przyszłości moc dostarczać będą nie tylko duże bloki energetyczne, ale i rozproszone sieci małych zbiorników.

Cel: neutralność

- W transformacyjnym procesie odejścia od węgla musimy sprostać tym wyzwaniom. Chcemy zbudować system, który będzie oparty o uzupełniające się aktywa, czyli rozproszoną energetykę odnawialną, która jest stabilizowana konwencjonalną elektrownią opartą o modułowe reaktory. Jednocześnie nie zmienia się cel dosiężny w postaci neutralności. Ten proces musi być elementem ostrożnej i bardzo zrównoważonej oceny - mówi Patryk Dębski, wiceprezes firmy Tauron.


Posłuchaj

3:33
Dzień Ziemi to dobry moment na debatę o transformacji energetycznej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Odnawialne źródła energii w Polsce to przede wszystkim śródlądowe farmy wiatrowe oraz zasilana energią słoneczną fotowoltaika. Tzw. zielona energia zaspokaja dziś ponad 20 proc. krajowego zapotrzebowania.

Przeczytaj także:


W kontekście Dnia Ziemi warto przypomnieć, że w środę w Warszawie rozpoczął się Szczyt Klimatyczny Togetair - jego głównym tematem jest niezależność energetyczna. Podczas trzydniowego wydarzenia eksperci, naukowcy, samorządowcy, politycy dyskutują m.in. o transformacji energetycznej, ekogospodarce XXI w. i partnerstwie dla klimatu. Debaty można oglądać na żywo na stronie głównej portalu PolskieRadio24.pl.

SZCZYT KLIMATYCZNY TOGETAIR 2022. STUDIO 1, DZIEŃ I, 20-22 KWIETNIA 2022 / TOGETAIR

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 22.04.2022
Godzina emisji: 6.52

mk

Polecane