"Odejścia od węgla nie będzie". Michał Wójcik zapewnia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Odejścia od węgla nie będzie i bardzo dobrze, trzeba go wydobywać z zachowaniem możliwie najdalej idących środków bezpieczeństwa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 Jestem ze Śląska, ratownicy przekazali mi, żebym przyjechał, rozmawiałem z ratownikami, którzy uczestniczą w akcjach, dostałem w nocy telefon, że coś niepokojącego się dzieje, okazało się, że jest kolejny wybuch  powiedział gość "Salonu politycznego Trójki".

Polityk Solidarnej Polski mówił, że miał okazję rozmawiać z kilkoma ratownikami, którzy uczestniczyli w ostatnich akcjach.  Byli pod ziemią w czasie wybuchu, gdy zginęli ich koledzy. To było jedno z najtrudniejszych spotkań w moim życiu, jako polityka  przyznał.

 Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa i wyposażenie kopalni, pod tym względem mamy jedne z najwyższych poziomów na świecie, ratownicy to elita, grupa wzorcowa, pomagają też za granicą  stwierdził Michał Wójcik.

Pytany, czy ostatnie wypadki przyspieszą odejście od węgla, zapewnił, że nie.  Odejścia od węgla nie będzie i bardzo dobrze, trzeba go wydobywać z zachowaniem możliwie najdalej idących środków bezpieczeństwa  podkreślił.

 Program Energetyczny Polski został przyjęty przy 2 głosach sprzeciwu Solidarnej Polski. Nie zgadzamy się na to, by odejść od węgla, oczywiście jesteśmy za tym, by OZE miały coraz większy udział w źródłach energii, ale musimy patrzeć na bezpieczeństwo Polski i to, co się dzieje na wschodzie  dodał.

 Przez ostatnie lata UE coraz bardziej uzależniała się od rosyjskiego gazu, niektóre państwa są uzależnione prawie w 100 proc., taka jest brutalna prawda – wyjaśnił gość audycji.


Posłuchaj

11:24
Michał Wójcik o wydarzeniach w kopalni Pniówek i sytuacji energetycznej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Wójcik (minister w KPRM)
Data emisji: 22.04.2021
Godzina emisji: 8.45

pg

Polecane