Michał Wójcik gościem Programu 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Michał Wójcik gościem Programu 3 Polskiego Radia
Michał WójcikFoto: Polskie Radio/Trójka

Z ministrem w KPRM porozmawiamy o bieżących wydarzeniach społeczno-politycznych.

Projekt zmian w Kodeksie karnym autorstwa Solidarnej Polski zakładający zaostrzenie przepisów za obrazę uczuć religijnych trafił do Sejmu. Według autorów projektu przygotowane zmiany mają na celu ochronę wolności sumienia, wolności wyznania i wolności religijnej.

Solidarna Polska proponuje m.in. modyfikację brzmienia art. 196 kk "Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega karze do lat dwóch pozbawienia wolności" - zakłada projekt ugrupowania Zbigniewa Ziobry. Zmiany zakładają też karę do trzech lat więzienia, jeśli sprawca dopuszcza się wymienionego czynu, korzystając ze środków masowej komunikacji.

Projekt przewiduje też modyfikację art. 195 kk Obecnie przepis ten przewiduje karę nawet dwóch lat więzienia za złośliwie przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. "Mamy propozycję, aby wykreślić sformułowanie »złośliwie« i wprowadzić możliwość ochrony wiary, możliwość bezpiecznego i spokojnego sprawowania aktu religijnego niezależnie od tłumaczeń sprawców" - mówił, przedstawiając założenia projektu, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Autorzy projektu chcą też zaostrzenia kary do trzech lat więzienia dla sprawców, którzy przeszkadzają w prowadzeniu np. mszy tak intensywnie, iż doprowadzają do jej przerwania. O komentarz do zaproponowanych w projekcie rozwiązań zostanie poproszony minister w KPRM Michał Wójcik. 

Nowelizacja ustawy o SN

Z gościem "Salonu politycznego Trójki" porozmawiamy również na temat możliwego kompromisu w sprawie nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym.

Partia ma zaproponować poprawki do projektu prezydenta Andrzeja Dudy, który jest rozpatrywany na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Minister w KPRM zapowiedział na briefingu w Sejmie, że ma nadzieję, iż zostaną one uwzględnione. Jak mówił, Solidarna Polska nie zgodzi się na prymat prawa Unii Europejskiej nad polską konstytucją. W jego ocenie byłoby to zaprzeczeniem woli suwerena. Jak dodał, Solidarna Polska nie zgadza się również na doprowadzenie do chaosu w wymiarze sprawiedliwości, a do tego jego zdaniem prowadziłby tzw. test bezstronności sędziego, który przewiduje projekt prezydencki.

Oprócz tego projekt prezydencki zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Od obecnej nowa izba będzie różnić się sposobem wyboru sędziów.

Prezydent proponuje, aby składała się z 11 sędziów wskazanych przez niego spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego.

***

Do słuchania "Salonu politycznego Trójki" zapraszamy w piątek (22 kwietnia) o godz. 8.45. Audycję prowadzi Bartłomiej Graczak.

Polecane