Jerzy Skolimowski odbierze nagrodę Orła 2022 za Osiągnięcia Życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerzy Skolimowski odbierze nagrodę Orła 2022 za Osiągnięcia Życia
Jerzy Skolimowski ze statuetką OrłaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawanych polskich reżyserów filmowych, Jerzy Skolimowski został tegorocznym laureatem Orła za Osiągnięcia Życia. Za przyznaniem mu statuetki głosowało ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej.

  • Jerzy Skolimowski jest reżyserem m.in. filmów "Rysopis" (1964), "Walkower" (1965), "Bariera" (1966), "Ręce do góry" (1967), "Start" (1967), "Wrzask" (1978), "Fucha" (1982), "Cztery noce z Anną" (2008), "Essential Killing" (2010), "11 minut" (2015)
  • Jest także scenarzystą większości swoich filmów, aktorem (m.in. "Białe noce", "Marsjanie atakują!", "Avengers") oraz cenionym malarzem

Ponad 60 lat na planie filmowym

Jerzy Skolimowski jest 24 laureatem nagrody Orła za Osiągnięcia Życia. Należy też do tych nielicznych już twórców polskiego kina z tak długim stażem zawodowym. Zaczynał jeszcze w początkach lat 60. i od razu przy ważnych produkcjach: był autorem scenariusza filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy" i "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, pierwszej polskiej produkcji nominowanej do Oscara. Amerykanie nawet przymierzali się do hollywoodzkiej wersji tego filmu z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych.

Współpraca z gwiazdami

Jako reżyser Jerzy Skolimowski zadebiutował "Rysopisem" w 1964 roku, a kolejne jego filmy – "Walkower" i "Bariera" – ugruntowały jego pozycję w rodzimym kinie. Po zatrzymanym przez cenzurę filmie "Ręce do góry" ze słynna sceną ze zniekształconą, gigantyczną twarzą Stalina, musiał opuścić Polskę. To otworzyło jednak przed nim możliwości realizacji filmów za granicą, dzięki czemu miał okazje pracować na planie z takimi gwiazdami światowego kina, jak Claudia Cardinale, Gina Lolobrigida, David Niven, Jeremy Irons, Michael York czy Nastassja Kinski.

Powrót do Polski

Po latach wrócił do Polski, by zekranizować "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, a później zrealizować m.in. "Cztery noce z Anną", "Essential Killing" czy "11 minut". Co najważniejsze, Jerzy Skolimowski, który 5 maja skończy 84 lata, wciąż pozostaje aktywnym twórcą. Jego najnowszy film, "Eo", będzie miał światową premierę w konkursie głównym zbliżającego się 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Przeczytaj także


Honorowego Orła 2022 za Osiągnięcia Życia będzie miał okazję odebrać 6 czerwca podczas ceremonii wręczenia tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. Wtedy też poznamy wszystkich tegorocznych laureatów. Najwięcej szans maja filmu "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego (13 nominacji), "Wesele" Wojtka Smarzowskiego (10 nominacji) oraz "Wszystkie nasz strachy" Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta (7 nominacji).


Posłuchaj

3:09
Jerzy Skolimowski odbierze Orła za Osiągnięcia Życia (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 10.21

pr

Polecane