Artyści wspierają Ukrainę: wielki koncert w NOSPR

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artyści wspierają Ukrainę: wielki koncert w NOSPR
Koncert "Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie"Foto: mat. prasowe

"Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie" – tak zatytułowany jest koncert, który w sobotę, 30 kwietnia odbędzie się w sali NOSPR w Katowicach. Wezmą w nim udział gwiazdy polskiej muzyki i gość specjalny: Vyrij – młodzieżowy chór ukraiński. Część dochodów z biletów zostanie przekazana na pomoc Ukrainie.

  • Koncert odwołuje się do programu pod tytułem "Let Poland be Poland", który nadany 40 lat temu zebrał przed telewizorami ponad 180 mln osób w 50 krajach. Był wyrazem solidarności krajów Zachodu ze społeczeństwem Polski po wprowadzeniu stanu wojennego
  • W koncercie "Let Poland be Poland - Chwała Ukrainie", który odbędzie się 30 kwietnia, weźmie udział blisko 50 artystów z Polski i Ukrainy

Nawiązanie do historii z ukraińskim akcentem

– Ten koncert w pewnej części będzie poświęcony temu, co wydarzyło się 40 lat temu, ale będą też akcenty związane z Ukrainą, z tym, co się w tej chwili dzieje. Dlatego też pierwotna nazwa koncertu "Let Poland be Poland" została rozszerzona i obecnie brzmi "Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie" – tłumaczy Tomasz Szabelski, organizator koncertu.

– Zaprosiliśmy do tego projektu ukraiński chór Vyrij, pojawi się też kilku nowych wykonawców. Miałem okazje posłuchać "Requiem dla Ukrainy", które wykonają, i muszę powiedzieć, że będzie to bardzo emocjonalny koncert, z dobrym, pozytywnym przesłaniem. Proszę sobie wyobrazić 1500 osób w NOSPRZ-e, ciemności i ukraiński chór, który ze świeczkami wykonuje "Requiem..." – to na pewno będzie niesamowite przeżycie – zapowiada. – W sumie w tym emocjonalnym wydarzeniu weźmie udział ok. 50. artystów. Wystąpią: Abradab, Karolina Czarnecka, Ania Dąbrowska, Patrycja Markowska, Mateusz Pospieszalski, Grzegorz Markowski, Renata Przemyk i Piotr Rogucki. A wszystko pod batutą L.U.C.-a i jego Rebel Babel Ensemble – wylicza.

Przeczytaj także 


Wsparcie i kulturalny dialog

– Za nami niesamowity zryw solidarności z zaatakowaną Ukrainą. To jednak nie sprint, ale długi maraton, który będzie wymagać od nas dużo cierpliwości i wytrwałości. Przed nami więc wielki test empatii, dojrzałości i tolerancji. To m.in. dlatego postanowiliśmy raz jeszcze zaprezentować w NOSPR widowisko "Let Poland be Poland" – mówi L.U.C., autor aranżacji, współtwórca wydarzenia. – Przekazując część dochodów z biletów na Ukrainę, chcemy tym koncertem oczywiście pomóc naszym sąsiadom, ale także pozwolić im poprzez muzykę opowiedzieć o swoich emocjach. Wraz z naszą pokojową orkiestrą rozpoczynamy proces dialogu kulturalnego, a przede wszystkim przypominamy Polakom, jak nas wspierał świat zachodni podczas stanu wojennego. Takie wsparcie, czasem nawet tylko duchowe i artystyczne, okazuje się ogromnym ładunkiem i zapasem nadziei dla walczącego o wolność narodu – dodaje muzyk.

Błędne koło historii

Wyemitowany w 1982 roku program "Let Poland be Poland" był w całości poświęcony Polsce i próbom tłumienia 10-milionowego ruchu Solidarności poprzez wprowadzenie przez komunistyczne władze stanu wojennego. Zebrał przed telewizorami ponad 180 mln osób w 50 krajach, jednak, z powodów oczywistych, w Polsce nikt go nie mógł obejrzeć. – Był to program społeczno-kulturalno-polityczny, bo wypowiadali się zarówno politycy – Ronald Reagan, Margaret Thatcher – ale był także Czesław Miłosz, Kirk Douglas, Frank Sinatra. Była to swoista odezwa do Polaków: Trzymajcie się, wiemy, w jakim jesteście stanie, ale nie poddawajcie się – opowiada Trójkowy gość. – Paradoksalnie historia zatoczyła jakieś błędne koło, bo obecnie taką samą odezwę mamy do Ukraińców – wskazuje.


Posłuchaj

5:41
Koncert "Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie" w katowickim NOSPR (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Szabelski (organizator koncertu "Let Poland be Poland - Chwała Ukrainie")
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 10.39

pr

Polecane