Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki
Maria KonopnickaFoto: PAP/Jimlop collection / Alamy Stock Photo

Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. W maju br. będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty". Gościem czwartkowej audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu oraz autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". 

Rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka (1842–1910) jest jedną z najwybitniejszych pisarek w dziejach polskiej literatury i autorką pieśni patriotycznej "Rota", która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z "Mazurkiem Dąbrowskiego" o miano hymnu narodowego. 

W uchwale Sejmu RP, ustanawiającej rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, napisano, że "za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. (...) Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze".

Dr Teresa Kaczorowska "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010 – 2020", Związek Literatów na Mazowszu Foto: mat. promocyjne Dr Teresa Kaczorowska "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020", Związek Literatów na Mazowszu Foto: mat. promocyjne

Najczęściej czytane

Listy-wiersze z potrzeby serca

Gościem Michaliny Szymborskiej w audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu, a także autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". Pierwszy z listów powstał w rocznicę śmierci pisarki.

"Zaczęłam pisać »Listy do Marii Konopnickiej« dziesięć lat temu. Najpierw sporadycznie, później częściej, nie zastanawiając się, jak długo będę kontynuować, a tym bardziej czy kiedykolwiek uda mi się je opublikować, wydać, i czy w ogóle ujrzą światło dzienne. Pisałam te listy-wiersze z potrzeby serca. Podczas podróży, spacerów, wzruszających mnie momentów, wydarzeń czy imprez. Bo Maria Konopnicka urodziła się – tak jak ja – w Suwałkach, gdzie jest patronką mojej Alma Mater (I LO im. Marii Konopnickiej). Wyrosłam więc niejako pod Jej skrzydłami i czuję się z Nią emocjonalnie związana" – napisała dr Teresa Kaczorowska na swojej stronie internetowej.

Posłuchaj

1:53:33
Suwałczanka o suwałczance. Dr Teresa Kaczorowska i jej listy do Marii Konopnickiej (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Promocja książki poetyckiej “Listy do Marii Konopnickiej z lat 2010-2020”/Ciech 24

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: dr Teresa Kaczorowska (prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 0.05

ms/kr/mat. promocyjne

Polecane