Gdańsk na poświątecznej mapie TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdańsk na poświątecznej mapie TPK
GdańskFoto: Shutterstock.com/artba_nwh

W tym roku Wielkanoc prawosławna i greckokatolicka obchodzona jest tydzień po świętowanej w Kościele zachodnim. Myślimy w sposób szczególny o tym, w jakich okolicznościach przyjdzie ją świętować naszym sąsiadom zza wschodniej granicy.

Proponujemy zarazem spotkanie z kulturalnym Gdańskiem, który przygotował bardzo atrakcyjny program w każdej niemal dziedzinie kultury, próbując nadrobić to, co stracił przez kolejne dwie wiosny, zmuszony, podobnie jak reszta świata, do pandemicznej ascezy. Z jednej więc strony – oddycha, uwolniony, wiosną 2022, z drugiej strony, oczekujący z lękiem wieści z Ukrainy, włącza się w powszechną w Polsce akcję pomocy uchodzącym przed wojną. 

Kwitnące wiosenne drzewo przy Myśliwieckiej 3/5/7 Kwitnące wiosenne drzewo przy Myśliwieckiej 3/5/7

W roli głównej w tym wydaniu TPK występuje Opera Bałtycka, która na poświąteczny weekend zaplanowała premierę jednej z najsłynniejszych oper świata – "Aidy" Giuseppe Verdiego.

"Aida" to monumentalne dzieło Verdiego, który – choć należał do najbardziej twórczych kompozytorów włoskich – pracował nad nią z pewnymi oporami. Może nie miał przekonania do oper powstających na zamówienie, a takie otrzymał od ówczesnego władcy Kairu, który chciał uświetnić premierą otwarcie opery w stolicy Egiptu. W efekcie dał się namówić na napisanie muzyki do dzieła operowego, ale jego premiera towarzyszyła inauguracji Kanału Sueskiego w 1871 roku. Tak mniej więcej można streścić historię "Aidy", opery, która znalazła się w kanonie teatrów operowych świata.


Opera Bałtycka AIDA Opera Bałtycka AIDA

Opera Bałtycka zaproponowała wyreżyserowanie "Aidy" Annie Wieczur, która na scenie operowej zadebiutowała właśnie w Gdańsku przed czterema laty, realizując "Kandyda" Bernsteina. Należy ona do nielicznych polskich twórczyń, które pracują we wszystkich dziedzinach sztuki teatralnej: radiowej, w teatrze żywego planu i telewizyjnej. Ostatnio reżyseruje także filmy.

Anna Wieczur, reżyserka "Aidy" w Operze Bałtyckiej. Anna Wieczur, reżyserka "Aidy", w Operze Bałtyckiej.

Do zaśpiewania partii Amneris Opera Bałtycka zaprosiła światowej sławy mezzosopranistkę Małgorzatę Walewską, która tę rolę zna doskonale, wykonywała ją wielokrotnie za granicą. Jak słyszymy, Anna Wieczur zaproponowała śpiewakom nieco odmienne od praktykowanych podejście do roli w operze.

Maria Walewska podczas prób "Aidy" w Operze Bałtyckiej Małgorzata Walewska podczas prób "Aidy" w Operze Bałtyckiej

Pozostałych współtwórców premiery przedstawia dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski, który zaangażował do niej wielonarodowy zespół. Jest on w tym wydaniu TPK naszym gościem obok Anny Wieczur. W części drugiej wydania dołączają do nas Justyna Limon – anglistka oraz Marta Jankowska – aktorka.

Romuald Wicza-Pokojski Romuald Wicza-Pokojski

23 kwietnia będziemy obchodzili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto, które na początku lat 90. zostało ustanowione przez UNESCO, a od roku 1930 obchodzone było w Hiszpanii. Pomysł celebrowania literatury 23 kwietnia narodził się w Katalonii. Tę datę uznano za symboliczną, gdyż między innymi tego dnia w 1616 roku odeszli giganci światowej literatury: Cervantes oraz Szekspir. 23 kwietnia jest zarazem dniem patrona Katalonii – św. Jerzego.

Profesor Jerzy Limon – twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – postanowił 23 kwietnia, wzorem Brytyjczyków, obchodzić w sposób szczególny urodziny Szekspira, który podobno urodził się właśnie tego dnia (w 1564 r.) W tym roku urodziny autora "Hamleta" już po raz drugi świętowane będą bez gospodarza uroczystości: prof. Jerzy Limon odszedł 3 marca 2021. Justyna Limon przyjęła nasze zaproszenie, a jest osobą, która wie najwięcej na temat pomysłów swojego męża. Towarzyszyła mu od początku lat 90. w jego wszechstronnej działalności: naukowca, pisarza, animatora życia teatralnego, była świadkiem jego międzynarodowych sukcesów. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 23 kwietnia, zostanie otwarta jego biblioteka oraz odbędzie się premiera jego ostatniej książki "Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)".

Jerzy Limon "Szekspir - siedem grzechów głównych" Jerzy Limon "Szekspir - siedem grzechów głównych"

24 kwietnia z kolei, w Nadbałtyckim Centrum Kultury, Marta Jankowska poprowadzi 216. Krakowski Salon Poezji w Gdańsku. Salony Poezji to dzieło Anny Dymnej. Aktorka działa też w tym kierunku, by Krakowskie Salony odbywały się również w innych miastach, i to nie tylko w Polsce. W tym roku KSP kończy 20 lat. Podczas najbliższego – gdańskiego – czytane będą wiersze laureatki Nagrody Nobla 2020 Louise Gluck, z jedynego wydanego w Polsce tomu jej poezji pod tytułem "Ararat".


Posłuchaj

1:54:34
Gdańsk na poświątecznej mapie TPK (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 22.04.2022
Godzina emisji: 0.06

Polecane