Reportaż "Komeda – tchnienie wolności" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Komeda – tchnienie wolności" [POSŁUCHAJ]
Krzysztof KomedaFoto: PAP/CAF

23 kwietnia mija 53. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy (1931-1968) – pioniera nowoczesnego jazzu w Polsce. – Mówiono o nim, że jest chodzącą muzyką. Kartka papieru i ołówek były przy nim zawsze. Jechaliśmy gdzieś samochodem i nagle było hamowanie, zjeżdżanie w bok. Wtedy Krzysztof odpalał papierosa, potrzebował chwili spokoju i pisał muzykę – wspomina Tomasz Lach, przybrany syn Krzysztofa Komedy.

Krzysztof Komeda (właściwie Krzysztof Trzciński) był prekursorem jazzu nowoczesnego w Polsce. Urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu. Uczęszczał do gimnazjum w Ostrowie, gdzie w 1950 r. zdał maturę. Ukończył studia medyczne i rozpoczął pracę w Klinice Laryngologicznej w Poznaniu. Jeszcze w szkole w Ostrowie spotkał znanego już wówczas kontrabasistę Witolda Kujawskiego, który wprowadził go w świat jazzu i zabrał do Krakowa. Sukces odniósł, występując z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Jerzym Milianem. Założył zespół Komeda Sextet, który stał się pierwszą polską formacją jazzową grającą nowoczesną muzykę. Jednocześnie studiował medycynę, zdobywając zawód lekarza.

Najczęściej czytane

Komeda występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami. Największy, międzynarodowy rozgłos przyniosła mu jednak muzyka filmowa, dziś będąca ważną częścią historii dziesiątej muzy. W ciągu jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 65 filmów polskich i zagranicznych. Jego najbardziej znane dzieła to kołysanka z filmu "Dziecko Rosemary" Polańskiego, piosenka rozpoczynająca "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz "Ballad for Bernt" z "Noża w wodzie".

W grudniu 1968 r. w Los Angeles Komeda uległ poważnemu wypadkowi. Na skutek związanych z nim komplikacji zmarł 23 kwietnia 1969 r. Pochowano go na Starych Powązkach w Warszawie.

Posłuchaj

12:17
"Jest chodzącą muzyką". Życie i twórczość Krzysztofa Komedy we wspomnieniach przybranego syna (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krzysztof Komeda Trzciński - Litania/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Komeda – tchnienie wolności"
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 18.44

kr

Polecane