Luxtorpeda – spontaniczne riffy i osobiste wojny na nowym albumie

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Luxtorpeda – spontaniczne riffy i osobiste wojny na nowym albumie
Luxtorpeda na Trójkowej scenieFoto: Wojciech Kusiński/PR

Choć grają razem dopiero od 12 lat, na swej nowej płycie "Omega" postanowili wrócić do brzmień lat 80. i 90. Muzycy zespołu Luxtorpeda opowiedzieli w "Naszej tonacji" o tym, jak rodziło się ich najmłodsze muzyczne dziecko.

Już 27 kwietnia ukaże się kolejny album zespołu Luxtorpeda. "Omega" ma być najmocniejszą płytą w dorobku tej grupy, a do jej opisu muzycy stosują określenie "wiązanka melodii bojowych". Jak zdradzili goszczący w "Naszej tonacji" muzycy Luxtorpedy, materiał powstawał w całkowicie spontaniczny sposób. – Postanowiliśmy, że Robert będzie wymyślał na szybko utwory, będziemy je szybko nagrywać i dopiero potem będziemy się zastanawiać, co dalej – mówił perkusista Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak.

Pod względem muzycznym "Omega" ma nawiązywać do lat 80. i 90., kiedy Robert "Litza" Friedrich był podporą heavy metalowej formacji Acid Drinkers. Gitarzysta użył nawet instrumentu z tamtych czasów, z czym wiąże się zabawna anegdota. – Mój stary przyjaciel Filip wysłał mi kiedyś zdjęcie jednej z gitar, na których grałem w Acid Drinkers. Zaskoczony spytałem: "Skąd dorwałeś ten instrument?". On mówi: "Chłopie, sprzedałeś mi go 28 lat temu!". Dostałem od niego w prezencie tę gitarę, która też przyczyniła się do tych intuicyjnych i spontanicznych riffów, które są na tej płycie – opowiadał w "Naszej tonacji" Litza.

W słowach utworów z nowej płyty Luxtorpedy znaleźć można echa aktualnych wydarzeń, związanych z wojną za naszą wschodnią granicą. To jednak wynika z ponadczasowego charakteru tekstów, które powstały jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. – Często poruszamy uniwersalne tematy natury ludzkiej i skłonności, od których sami nie jesteśmy wolni. Moje totalitaryzmy i egoizmy też często kończą się jakąś wojną – tłumaczył Litza.


Posłuchaj

49:55
Luxtorpeda – spontaniczne riffy i osobiste wojny (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. LOVE – "Ja ciebie kocham"
 2. LUXTORPEDA – "Hydra"
 3. LUXTORPEDA – "Krew z krwi"
 4. LUXTORPEDA – "Antonówka"
 5. RITA PAX, IGOR NIKIFOROW – "Piękno"
 6. NOVELA – "18 łez"
 7. NOVELA – "Powiedz, ile masz lat"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 12.09

kc

Polecane