#Wicepremier @PiotrGlinski o wystawie "Kraj nad Wisłą" w #CSW #ZamekUjazdowski: To przeglądowa, monograficzna wystawa Jarosława Modzelewskiego – znakomitego polskiego malarza, urodzonego w 1955 roku, bardzo ważnego https://t.co/vlt1hC9nKQ. dla mojego pokolenia. pic.twitter.com/xGbmtf7P3c
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) April 19, 2022
Polska codzienna, Polska niezależna: dwie wystawy w CSW
2022-04-20, 11:04 | aktualizacja 2022-04-20, 21:04
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można obejrzeć dwie wystawy: "Kraj nad Wisłą" Jarosława Modzelewskiego oraz "Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.". Obie równie ważne, obie niezwykle ciekawe.
- Wystawa "Kraj nad Wisłą" jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego. Przestrzeń ekspozycyjna podporządkowana została kształtowi odnoszącemu się do symbolu Rodła, zaczerpniętego z jednego z pierwszych obrazów Modzelewskiego "Bez tytułu [Rodło]".
- "Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80." to pierwsza tak duża wystawa – ok. 200 dzieł – prezentująca przekrój polskiej sztuki niezależnej lat 80.
Malarz ikon codzienności
Porządku wystawy Modzelewskiego nie wyznacza prosta chronologia, ale wybrane motywy i tematy powracające w jego malarstwie od samych początków twórczości. Rzeka jest tematem wielu obrazów Modzelewskiego, powracającym w kolejnych dekadach.
– "Kraj nad Wisłą" skupia się wokół bardzo popularnego wątku w twórczości Modzelewskiego: Wisły właśnie, przedstawień rzeki, ale też szeroko pojętego upływu. Jest także symbolem obecnej w malarstwie Modzelewskiego polskiej tożsamości, ujawniającej się nie poprzez przedstawienia doniosłych i patetycznych zdarzeń i postaci, ale w szczegółach tworzących kontekst codziennych, zwyczajnych czynności czy w specyfice pejzażu, charakterystycznego właśnie dla kraju nad Wisłą – tłumaczy Marcel Skierski, kurator wystawy "Kraj nad Wisłą". – Nie bez powodu Modzelewski często jest opisywany jako malarz ikon codzienności – wskazuje.
Kraj nad Wisłą / A Country on the Vistula River – otwarcie wystawy / exhibition opening
– Wystawa przeglądowa, monograficzna Jarosława Modzelewskiego zaczyna się rozmową ze znakiem, z Rodłem i w niepowtarzalnej formie nawiązuje do ważnych treści tożsamościowych. Swoje prace poświęcił pewnym symbolom, znakom, więc z tej wspaniałej sztuki można odczytywać wiele znaczeń – podkreśla wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Twórczość poza systemem
Wystawa "Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80." jest próbą ukazania zjawiska ruchu kultury niezależnej lat 80., po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Ekspozycja została zbudowana wokół głównych zjawisk artystycznych manifestujących się w owym czasie w przestrzeni publicznej, poza kontrolą wszechobecnej wówczas państwowej cenzury.
#Wicepremier @PiotrGlinski o wystawie „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.” w #CSW #ZamekUjazdowski: Ekspozycja poświęcona jest wybitnym malarzom, ale także twórcom, którzy wykorzystywali bardzo różne metody. Jest tu obecna sztuka happeningu czy instalacji. pic.twitter.com/deNA79SrCX
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) April 19, 2022
– Jest to chyba pierwsza tak duża wystawa, która prezentuje przekrój polskiej sztuki niezależnej lat 80.: ok. 200 dzieł w przestrzeni Zamku Ujazdowskiego. Są to prace, które koncentrują się wokół niezależności, ówczesnego systemu władzy, systemu komunistycznego, które powstały w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego – wyjaśnia Marcel Skierski. – Na wystawie jest też bardzo ważny wątek wspólnotowy: chodziło o to, aby stworzyć pozytywną kontrpropozycję dla systemu komunistycznego i zbudować prawdziwą wspólnotę.
Przeczytaj także
- "Koresponduje z czasem pandemii". Dyrektor muzeum w Sanoku o twórczości Zdzisława Beksińskiego
- Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"
- "Theatrum Jerzego Nowosielskiego". Sopocka wystawa poświęcona artyście
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 20.04.2022
Godziny emisji: 11.39
mat. prasowe/pr