#Wicepremier @PiotrGlinski o wystawie "Kraj nad Wisłą" w #CSW #ZamekUjazdowski: To przeglądowa, monograficzna wystawa Jarosława Modzelewskiego – znakomitego polskiego malarza, urodzonego w 1955 roku, bardzo ważnego https://t.co/vlt1hC9nKQ. dla mojego pokolenia. pic.twitter.com/xGbmtf7P3c
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) April 19, 2022
Polska codzienna, Polska niezależna: dwie wystawy w CSW
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można obejrzeć dwie wystawy: "Kraj nad Wisłą" Jarosława Modzelewskiego oraz "Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.". Obie równie ważne, obie niezwykle ciekawe.
Instalacja Krzysztofa M. Bednarskiego "La rivoluzione siamo noi" na wystawie "Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80." w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim w Warszawie
Foto: PAP/Leszek Szymański
- Wystawa "Kraj nad Wisłą" jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego. Przestrzeń ekspozycyjna podporządkowana została kształtowi odnoszącemu się do symbolu Rodła, zaczerpniętego z jednego z pierwszych obrazów Modzelewskiego "Bez tytułu [Rodło]".
- "Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80." to pierwsza tak duża wystawa – ok. 200 dzieł – prezentująca przekrój polskiej sztuki niezależnej lat 80.
Malarz ikon codzienności
Porządku wystawy Modzelewskiego nie wyznacza prosta chronologia, ale wybrane motywy i tematy powracające w jego malarstwie od samych początków twórczości. Rzeka jest tematem wielu obrazów Modzelewskiego, powracającym w kolejnych dekadach.
– "Kraj nad Wisłą" skupia się wokół bardzo popularnego wątku w twórczości Modzelewskiego: Wisły właśnie, przedstawień rzeki, ale też szeroko pojętego upływu. Jest także symbolem obecnej w malarstwie Modzelewskiego polskiej tożsamości, ujawniającej się nie poprzez przedstawienia doniosłych i patetycznych zdarzeń i postaci, ale w szczegółach tworzących kontekst codziennych, zwyczajnych czynności czy w specyfice pejzażu, charakterystycznego właśnie dla kraju nad Wisłą – tłumaczy Marcel Skierski, kurator wystawy "Kraj nad Wisłą". – Nie bez powodu Modzelewski często jest opisywany jako malarz ikon codzienności – wskazuje.
Kraj nad Wisłą / A Country on the Vistula River – otwarcie wystawy / exhibition opening
– Wystawa przeglądowa, monograficzna Jarosława Modzelewskiego zaczyna się rozmową ze znakiem, z Rodłem i w niepowtarzalnej formie nawiązuje do ważnych treści tożsamościowych. Swoje prace poświęcił pewnym symbolom, znakom, więc z tej wspaniałej sztuki można odczytywać wiele znaczeń – podkreśla wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Twórczość poza systemem
Wystawa "Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80." jest próbą ukazania zjawiska ruchu kultury niezależnej lat 80., po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Ekspozycja została zbudowana wokół głównych zjawisk artystycznych manifestujących się w owym czasie w przestrzeni publicznej, poza kontrolą wszechobecnej wówczas państwowej cenzury.
#Wicepremier @PiotrGlinski o wystawie „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.” w #CSW #ZamekUjazdowski: Ekspozycja poświęcona jest wybitnym malarzom, ale także twórcom, którzy wykorzystywali bardzo różne metody. Jest tu obecna sztuka happeningu czy instalacji. pic.twitter.com/deNA79SrCX
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) April 19, 2022
– Jest to chyba pierwsza tak duża wystawa, która prezentuje przekrój polskiej sztuki niezależnej lat 80.: ok. 200 dzieł w przestrzeni Zamku Ujazdowskiego. Są to prace, które koncentrują się wokół niezależności, ówczesnego systemu władzy, systemu komunistycznego, które powstały w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego – wyjaśnia Marcel Skierski. – Na wystawie jest też bardzo ważny wątek wspólnotowy: chodziło o to, aby stworzyć pozytywną kontrpropozycję dla systemu komunistycznego i zbudować prawdziwą wspólnotę.
Przeczytaj także
- "Koresponduje z czasem pandemii". Dyrektor muzeum w Sanoku o twórczości Zdzisława Beksińskiego
- Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"
- "Theatrum Jerzego Nowosielskiego". Sopocka wystawa poświęcona artyście
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 20.04.2022
Godziny emisji: 11.39
mat. prasowe/pr