Jak przeżyć Wielkanoc w obliczu wojny na Ukrainie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak przeżyć Wielkanoc w obliczu wojny na Ukrainie?
Papież Franciszek pokazuje flagę Ukrainy podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Sali Pawła VI w WatykanieFoto: PAP/Abaca

Triduum Paschalne i Święta Zmartwychwstania Pańskiego to największe i najważniejsze święta dla katolików. Co przeżywamy w czasie Triduum Paschalnego? Co dzieje się podczas liturgii w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę? W jaki sposób przygotować się na to wydarzenie, zwłaszcza mając świadomość na temat tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą?

Apel Papieża Franciszka o "przerwanie błędnego koła zła i ubolewań" 

Żyjemy w pośpiechu – współczesnemu człowiekowi trudno znaleźć czas na wyciszenie i modlitwę. Dlaczego warto to zrobić? Czy ból i cierpienie naszych sąsiadów jest dla nas chrześcijan zobowiązaniem do wsparcia? Jak przeżyć Święta Wielkiej Nocy i zrozumieć sens śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa w obliczu wojny na Ukrainie?

W Niedzielę Palmową 10 kwietnia Papież zaapelował o to, by "przerwać błędne koło zła i ubolewań" i "na gwoździe życia odpowiadać miłością, na ataki nienawiści – czułością przebaczenia". Przywołał słowa Jezusa: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Chrystus, zauważył Franciszek, "usprawiedliwia tych brutalnych ludzi, bo nie wiedzą". "Tak właśnie Jezus postępuje wobec nas  staje się naszym obrońcą. Nie staje przeciwko nam, lecz za nami, przeciwko naszemu grzechowi" – zauważył.

– Papież Franciszek wyraźnie nawiązuje do słów Pana Jezusa: "Ojcze, przebacz, bo nie wiedzą, co czynią". Postawa przebaczenia w perspektywie krzyża jest konieczna. Kiedy Jezus uczy apostołów jak się modlić, tłumaczy im jedno z wezwań: "odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom" i mówi o przebaczeniu. Być może przebaczenie jest najtrudniejsze – skomentował przemówienie Papieża Franciszka ks. prof. Franciszek Jakub Longchamps de Bérier – prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i historii prawa, duchowny katolicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj

1:54:05
Triduum Paschalne. Czas wyciszenia i przebaczenia (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlaczego miłować nieprzyjaciół?

Wiele osób skrytykowało Papieża Franciszka, ponieważ nie potępił jednoznacznie Władimira Putina – sprawcy rosyjskiego najazdu na Ukrainę. Czy mimo to słowa Papieża Franciszka mogą dzisiaj dawać wsparcie katolikom w tak trudnym czasie? 

Zdaniem gościa "Trójki pod Księżycem", wybaczenie nie oznacza braku konsekwencji dla tych, którzy wyrządzają nam krzywdę, jednak zapobiega swoistemu "zarażaniu" złem. Według niego właśnie ta myśl była intencją papieskiego apelu. – Mamy miłować nieprzyjaciół nie dlatego, że nieprzyjaciel jest szczególnie godny miłości, ale dlatego, żeby w nas nie było nienawiści i zła, żeby zło, którego ktoś się dopuszcza, nie weszło do naszego wnętrza – wyjaśnia ks. prof. Franciszek Jakub Longchamps de Bérier.

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: ks. prof. Franciszek Jakub Longchamps de Bérier (prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i historii prawa, duchowny katolicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 0.05

ms/kr

Polecane