Wspólna platforma internetowa odkrywa tajemnice i zbiory muzealne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspólna platforma internetowa odkrywa tajemnice i zbiory muzealne
Pałac w WilanowieFoto: Jakub Korczyk/Shutterstock

Pięć polskich muzeów stworzyło wspólną platformę internetową, dzięki której można w jednym miejscu poznać zdigitalizowaną część ich zbiorów. Prezentacja cały czas się powiększa, jest także możliwe, że zwiększy się liczba instytucji na platformie.

  • Platformę wmuzeach.pl stworzyły Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum-Zamek w Łańcucie
  • Na platformie udostępniono ok. 10 tys. zdigitalizowanych obiektów od średniowiecza do współczesności, od bardzo szczególnych, wyjątkowych po obiekty codziennego użytku

Pięć w jednym, ale może być więcej

– Postanowiliśmy w jednym miejscu pokazać nasze kolekcje. Żeby się nie rozdrabniać, nie pokazywać na pięciu różnych stronach internetowych, tylko wszystko na jednej stronie, z jedną wspólną multiwyszukiwarką. Tak, aby można było obejrzeć zbiory z pięciu muzeów, które są bardzo różne, ale też mamy elementy wspólne – mówi Ewa Jakubowska, kierownik Działu Dokumentacji i Cyfryzacji Muzeum w Wilanowie. – Nasz projekt od początku miał charakter otwarty: chcieliśmy stworzyć taki system, który byłby uniwersalny, możliwy do przyłączenia się każdej instytucji, nawet bardzo małej – dodaje.

Wnętrza i to, co w magazynach

Dzięki digitalizacji są udostępnione do oglądania obiekty, których zwiedzający "w realu" nie mają szansy zobaczyć, gdyż znajdują się w magazynach. – To dotyczy bardzo dużej części zbiorów, które nie mogą być pokazywane na wystawach, bądź trafiają jedynie na wystawy czasowe. Mamy np. dużo zbiorów papierowych, które ze względów konserwatorskich nie mogą być bardzo długo eksponowane na wystawie – tłumaczy rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Ale mamy także wnętrza. Musimy pamiętać, że w naszych muzeach obrazy wiszą we wnętrzach, które też są zabytkowe. Często zwiedzający nie ma możliwości dowiedzenia się wszystkiego na temat obiektów, które znajdują się w danym pomieszczeniu, a z naszą aplikacją owszem – wskazuje.


Posłuchaj

5:45
Pięć muzeów prezentuje zbiory na jednej platformie internetowej cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dobór ma znaczenie

Na stronie jest udostępnionych ok. 10 tys. obiektów, z czego ponad 2/3 zostało zdigitalizowanych w ciągu ostatnich trzech lat. Jak były dobierane? – Postanowiliśmy udostępnić te obiekty, które mamy najciekawsze, a zbiory i publikacje dostosowaliśmy do charakteru każdego muzeum. I tak muzeum POLIN publikuje bardzo dużo archiwaliów, które są ich cennymi zbiorami, oraz obiekty, które są zeskanowane trójwymiarowo i mają szczególne znaczenie dla ich instytucji – wyjaśnia Ewa Jakubowska. – Muzeum w Wilanowie i Łańcucie są muzeami rezydencjonalnymi, więc publikują dużo poprzez geoportale, poprzez dane, które są osadzone w przestrzeni geograficznej.

Przeczytaj także


Pomocne filtry i ścieżki edukacyjne

Tak duże zbiory mogą sprawić, że zwiedzający może się poczuć przytłoczony i zagubiony. Jak z nich korzystać, jak zwiedzać i poznawać te wirtualne kolekcje? – Strona jest bardzo prosto zbudowana, ma bardzo rozbudowane filtry, które pomogą znaleźć konkretny obiekt, ale też pomogą zapoznać się z kolekcjami w konkretnych muzeach – uspokaja Trójkowy gość. – Proponuję zacząć od obiektów wybranych losowo z różnych kolekcji: mamy obiekty od średniowiecza po współczesność, od bardzo szczególnych, wyjątkowych po obiekty codziennego użytku z danej epoki czy danego muzeum – zachęca.
Potem można bez problemu zastosować dowolne filtry, które pomogą wybrać coś z konkretnej kolekcji, ale też pomogą wybrać obiekty pod kątem cech wspólnych: malarstwo, meble, zegary, ceramika. – Można też skorzystać ze ścieżek edukacyjnych, gdzie są zestawione ze sobą obiekty z pięciu naszych instytucji, czasem w bardzo nietypowym zestawieniu np. od koloru czy duże-małe obiekty albo stwory-potwory – wylicza.


Posłuchaj

5:33
Pięć muzeów prezentuje zbiory na jednej platformie internetowej cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Ewa Jakubowska (kierownik Działu Dokumentacji i Cyfryzacji Muzeum w Wilanowie)
Data emisji: 20.04.2022
Godziny emisji: 9.30, 9.39

pr

Polecane