Rusza demontaż sowieckich pomników. "Nie powinny straszyć ludzi"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rusza demontaż sowieckich pomników. "Nie powinny straszyć ludzi"
Garncarsko, 20.04.2022. Demontaż pomnika poświęconego Armii CzerwonejFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Dziś zostaną wyburzone trzy pomniki Armii Czerwonej. Demontaże monumentów upamiętniających Sowietów odbędą się w miejscowościach: Garncarsko w województwie dolnośląskim, Międzybłocie w województwie wielkopolskim oraz z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Siedlcu w województwie wielkopolskim.

Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że demontaż postsowieckich pomników to nie tylko wypełnienie zapisów ustawy z 2016 roku o dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej. – Według tego prawa żaden sowiecki relikt z symbolami systemu komunistycznego nie powinien dzisiaj straszyć ludzi w przestrzeni publicznej – mówi Karol Nawrocki.

Prawo i przyzwoitość

Z jednej strony są to, jak tłumaczy, względy prawne, ale z drugiej – względy przyzwoitości historycznej. – Jak w przestrzeni publicznej można wielbić tych, którzy mordowali naszych przodków, to nie są wyzwoliciele, tylko byli to zniewoliciele Polski w roku 1945 – podkreśla prezes IPN.

Gloryfikacja zbrodniczego systemu

Karol Nawrocki dodaje, że pomniki ku czci żołnierzy Armii Czerwonej nie powinny stać w miejscach publicznych, ponieważ gloryfikują zbrodniczy system i zbrodniarzy. – Nie możemy w XXI wieku nauczać kolejnych pokoleń Polaków o tym, że zbrodniarze, którzy mordowali, gwałcili, zasługują na szacunek. To psuje świat, a brak rozliczenia systemów totalitarnych i zbrodniarzy sprawia, że ten świat staje się gorszy, ośmiela to kolejnych satrapów do tego, aby robić na tym świecie złe rzeczy – dodaje.

Akt barbarzyństwa

IPN, demontując pomniki Armii Czerwonej, nie narusza cmentarzy żołnierzy radzieckich. Tymczasem Rosjanie kilka dni temu ściągnęli ciężki sprzęt budowlany w okolice Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Karol Nawrocki podkreśla, że ewentualna próba zniszczenia polskiej nekropolii byłaby aktem barbarzyństwa, przed którym Polska nie może się ugiąć.
– Rosyjska odpowiedź jest zgodna z sowiecką ideologią: za usuwanie pomników z przestrzeni publicznej Rosjanie straszą Polaków, że zniszczą cmentarz, powtórzę, cmentarz żołnierzy polskich zamordowanych przez Sowietów – mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak podkreśla, jest to odpowiedź zupełnie nieadekwatna w stosunku do działań IPN, dlatego tłumaczy: "Jeśli chcemy być wolnymi Polakami, rządzić się we własnym kraju, to nie możemy wahać się przed realizacją własnych ustaw".


Posłuchaj

4:15
Prezes IPN Karol Nawrocki o demontażu sowieckich pomników (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w polskiej przestrzeni publicznej znajduje się wciąż około 60 pomników ku czci żołnierzy Armii Czerwonej

Oświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej / IPNtvPL

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Witold Banach
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 6.46

IAR/mk

Polecane