Dochodzenie ws. rosyjskich zbrodni. Woś: polska i ukraińska prokuratura są w stałym kontakcie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Od pierwszych dni wojny prokuratura polska i ukraińska są w bieżącym kontakcie, żeby zebrać jak najwięcej dowodów rosyjskich zbrodni – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Podkreślał, że szczegółowe udokumentowanie wydarzeń jest kluczowe dla osądzenia odpowiedzialnych za przeprowadzone na cywilach masakry.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś był pytany na antenie radiowej Trójki o możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy na Ukrainie. Podkreślił, że kluczowe jest tutaj ścisłe udokumentowanie i udowodnienie działań wojsk agresora.  Od pierwszych dni wojny prokuratura polska i ukraińska są w bieżącym kontakcie, żeby zebrać jak najwięcej dowodów rosyjskich zbrodni – powiedział.

Zwrócił także uwagę na wizytę głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego na Ukrainie. Prokurator Karim Khan rozmawiał z lokalnymi władzami w Buczy i zapoznał się z dowodami w sprawie ukraińskich cywilów, którzy zostali tam zastrzeleni przez rosyjskich żołnierzy. W Buczy i w okolicy znaleziono ponad 1200 ciał zamordowanych cywilów.  Polska, jako jedno z 39 państw, w pierwszej fazie wojny zwróciła się do MTK o dochodzenie ws. zbrodni wojennych  przypomniał. 

Druga Norymberga?

Gość Trójki odniósł się do propozycji utworzenia osobnego trybunału dla osądzenia tych zbrodni.  Prawo międzynarodowe zna przypadki międzynarodowych trybunałów, ale jest tak, że historię piszą zwycięzcy. Norymberga mogła dojść do skutku, ponieważ Niemcy w pełni skapitulowały. Dlatego teraz wolny świat musi zrobić wszystko, żeby Ukraina zwyciężyła  podkreślił. 

Na pytanie, czy możliwe jest wydanie nakazu aresztowania Władimira Putina, Michał Woś odpowiedział, że "nie chce wyprzedzać faktów". – Ale wyobrażam sobie sytuację, w której w związku z nakazem aresztowania Putin i jego współpracownicy są wpisani na listę Interpolu – wskazał. 


Posłuchaj

13:30
Michał Woś o badaniu rosyjskich zbrodni na Ukrainie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Woś (wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska)
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 8.45

kp/mk

Polecane