Kyiv Symphony Orchestra zagra w warszawskiej Filharmonii Narodowej [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kyiv Symphony Orchestra zagra w warszawskiej Filharmonii Narodowej [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Kyiv Symphony Orchestra na Placu Niepodległości w KijowieFoto: PAP/Abaca

Część ukraińskich muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze, a jeszcze inni grają dla ogarniętej wojną ojczyzny. 21 kwietnia 2022 roku Sala Koncertowa warszawskiej Filharmonii Narodowej stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia. Muzycy Kyiv Symphony Orchestra zaprezentują się w Nadzwyczajnym Koncercie Symfonicznym.

W wykonaniu zespołu, prowadzonego przez Luigiego Gaggera, zabrzmią utwory czołowych kompozytorów ukraińskich – Maksima Berezowskiego, Myrosława Skoryka i Borysa Latoszynskiego. Wieczór uświetni solista – wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski, który wykona "Fantazję brillante" Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie będzie transmitować radiowa Dwójka. 

– Polskie Radio wspiera Ukrainę i artystów ukraińskich w ich walce o niepodległą ojczyznę. Cieszy mnie ogromnie, że to właśnie w naszym studiu możemy gościć tych artystów – mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Wsparcie dla artystów

W geście solidarności z artystami ukraińskimi europejskie instytucje oferują wsparcie, zapraszając muzyków do swych gmachów. Dzięki tak wyjątkowej idei Kyiv Symphony Orchestra otrzymała zgodę na wyjazd z ogarniętego wojną kraju. Będzie to pierwszy występ zespołu od początku trwającej na Ukrainie rosyjskiej agresji, poprzedzony kilkunastoma dniami prób. O przygotowaniach do występu rozmawialiśmy w audycji "Trójka przed południem".


Najczęściej czytane

Obrona terytorialna zamiast sali koncertowej

Ostatni koncert przed agresją Rosji na Ukrainę muzycy dali w połowie lutego. Następny, z udziałem wybitnego niemieckiego śpiewaka, Matthiasa Goerne, już się nie odbył. Próby przerwano. – Część muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze. Na szczęście wszyscy żyją – powiedziała PAP, w pierwszych tygodniach wojny, dyrektor Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej Anna Stawyczenko. Wraz z nią do Polski przyjechała ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników Kyiv Symphony Orchestra, i ich rodzin. W Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego przygotowują się do występów.

Muzyka przepełniona nadzieją

Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny 21 kwietnia w Filharmonii Narodowej to niezwykle ważne wydarzenie, którego znaczenia nie sposób przecenić. To także nasze wsparcie dla Ukrainy. Muzyka daje siłę, nadzieję, tak mówią muzycy z Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej. Przyjechali z różnych stron Ukrainy, Kijowa, Irpienia, Lwowa, Łucka, Charkowa. Chcą grać, by dawać nadzieję tym, którzy zostali w kraju ogarniętym wojną i walczą. 

Posłuchaj

14:10
Muzycy Kyiv Symphony Orchestra i ich przygotowania do Nadzwyczajnego Koncertu Symfonicznego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Otrzymali szczególne pozwolenie od władz Ukrainy. Muzycy kijowskiej orkiestry:przed nami ważna misja/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: Dla Ukrainy
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 18.41

gs/kr

Polecane