Dlaczego komunikacja miejska jest coraz popularniejsza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego komunikacja miejska jest coraz popularniejsza?
Transport publiczny to transport przyszłościFoto: shutterstock/Martyn Jandula

We Francji, z powodu wysokiej ceny benzyny, pewien mężczyzna przesiadł się z samochodu na... konia. Natomiast mieszkańcy polskich miast zaczęli się masowo przesiadać do komunikacji publicznej. A może po prostu – znowu z niej korzystać?

  • Pandemia spowodowała, że mieszkańcy miast przestali korzystać z komunikacji miejskiej – teraz do niej wracają
  • Badania wykazują, że głównym czynnikiem zachęcającym do korzystania z transportu publicznego jest jego jakość, a nie wysoka cena paliwa

Odrabianie strat po pandemii

– Dziś mamy ok. 80 procent liczby pasażerów w porównaniu z liczbą przed pandemią. I właśnie to, że pandemia się cofa, że życie powraca do normalnego stanu, miało największy wpływ na to, że pasażerowie zaczęli ponownie podróżować warszawskim transportem publicznym – ocenia Tomasz Kunert z Warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego. – Poza tym czynnikiem, który ma wpływ na większą liczbę takich podróży, jest aura.

Ważniejsze koszty czy jakość?

Ludzie podkreślają, że komunikacja publiczna jest tańsza, ale dostrzegają także inne jej zalety: – Mogę usiąść i książkę poczytać – mówi jedna z pasażerek.

– To, czy ludzie korzystają z transportu miejskiego, zależy przede wszystkim od jakości tej komunikacji. Czyli czy jeździ często, od rana do późna, dużo w szczycie, a nie od tego, jakie są ceny paliw – wskazuje Michał Wolański, specjalista od transportu ze Szkoły Głównej Handlowej. – W ostatnim okresie mieliśmy do czynienia z dużymi wahaniami cen paliw, nie tylko wzrostem. To jest trudno uchwytne i trudno przekładalne na to, czy częściej jeździmy tramwajami i autobusami, czy też nie – dodaje Tomasz Kunert.

Przeczytaj także


Będzie zmiana nawyków?

Nie zmienia się zwyczajów dotyczących podróżowania w ciągu jednego tygodnia. Wspomniane trendy wzrostowe cen paliw nie są długotrwałe, a dopiero takie, poddane obserwacji i analizie pozwoliłyby stwierdzić, czy ma to wpływ na codzienne zwyczaje dotyczące podróżowania.

– Naprawdę bardzo bym chciał, aby te wysokie ceny w połączeniu ze świadomością ekologiczną spowodowały zmiany, natomiast wg różnych obserwacji historycznych nie ma na to dowodów – podsumowuje Michał Wolański.


Posłuchaj

2:46
Transport publiczny zyskuje na popularności. Dlaczego? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 6.49

pr

Polecane