Nie żyje Andrzej Korzyński. Legendarny muzyk zmarł w wieku 82 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje Andrzej Korzyński. Legendarny muzyk zmarł w wieku 82 lat
Andrzej KorzyńskiFoto: Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio

Zmarł kompozytor i pianista Andrzej Korzyński - poinformował Program 1. Polskiego Radia. "Niestety, otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość, nie żyje legenda polskiej muzyki Andrzej Korzyński" - napisano w mediach społecznościowych radiowej Jedynki.

Andrzej Korzyński był cenionym kompozytorem, pianistą i organistą, autorem muzyki rozrywkowej, teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Poza tym miał na koncie operę radiową, muzykę baletową i drobne formy z gatunku muzyki poważnej.

Od "Człowieka z żelaza" do Franka Kimono

Artysta był m.in. autorem muzyki do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, który w 1981 roku dostał pierwszą w historii polskiej kinematografii Złotą Palmę w Cannes. Skomponował przeboje Maryli Rodowicz "Do łezki łezka" i "Krąży, krąży złoty pieniądz", muzykę do filmów Andrzeja Żuławskiego, piosenki z kultowej "Akademii pana Kleksa" i przeboje Franka Kimono. Napisał też słowa do przeboju disco polo "Mydełko Fa" oraz piosenek z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej, Czesława Niemena, Urszuli oraz Ireny Jarockiej.

Czasy Radiowego Studia "Rytm"

Andrzej Korzyński ukończył stołeczną PWSM w klasie kompozycji i dyrygentury w 1964 roku. Rok później wspólnie z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym założył Radiowe Studio "Rytm", którym kierował aż do 1973 roku. Został laureatem plebiscytów na radiową piosenkę roku w latach 1965, 1966 i 1974. 

Sukcesy zagraniczne

W 1969 roku wyjechał do Francji na kontrakt z wytwórnią 20th Century Fox. Owocem tego była muzyka do filmu "Le grabule". Rok później dla Warner Bros. skomponował oprawę do "Sette donne a testa".

Muzyka elektroniczna i Piotr Szczepanik

W latach 70. współtworzył pierwszy w Polsce zespół Arp Life grający muzykę elektroniczną. W 1972 roku napisał swoją pierwszą piosenkę "Żółte kalendarze" dla Piotra Szczepanika. Był też autorem muzyki do utworu "Kochać" z repertuaru piosenkarza. Rok później pracował dla DEFA Studio nad muzyką do 15 filmów.

Przygoda z dużym i małym ekranem

Jego przygoda z polskim filmem zaowocowała współpracą między innymi z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Gradowskim, Andrzejem Żuławskim, czy Sylwestrem Chęcińskim. W sumie, napisał ścieżki dźwiękowe do ponad 120 obrazów.

W 1977 roku na gdańskim Festiwalu Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Czerwone ciernie", a siedem lat później uhonorowano całą ekipę pracującą nad "Akademią Pana Kleksa".

Od 1986 roku współpracował z niemieckimi wytwórniami, między innymi z Bawaria Studio i Film Pool. Na swoim koncie ma także muzykę dla seriali telewizyjnych w Sat1.

W 2003 roku łódzki festiwal muzyki filmowej był w całości poświęcony twórczości kompozytora. Artysta był też członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

W 2017 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Korzyński zmarł w wieku 82 lat.


Posłuchaj

0:46
Odszedł Andrzej Korzyński (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

(IAR)

Polecane