W "Gabinecie powtórzeń". 55. urodziny Teatrzyku Zielone Oko [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W "Gabinecie powtórzeń". 55. urodziny Teatrzyku Zielone Oko [POSŁUCHAJ]
Andrzej Mastalerz i Szymon Piotr Warszawski, w tle Włodek PawlikFoto: Jurek Bartkowski

W przeddzień 55. rocznicy pierwszej premiery Teatrzyku Zielone Oko przypomnieliśmy/powtórzyliśmy – nomen omen – "Gabinet powtórzeń". To remake słuchowiska Ewy Szumańskiej z 1977 roku.

"Teatrzyk Zielone Oko. Emocja, Sensacja, Przygoda" (pierwotny tytuł cyklu) zapoczątkował późniejszy słynny dyrektor Teatru Polskiego Radia – Juliusz Owidzki. Premiera "Małego Tymoteusza" odbyła się 18 kwietnia 1967 roku. Słuchowisko, podobnie jak pozostałe do końca lat 80., zostało nagrane w studiu Teatru Polskiego Radia przy Myśliwieckiej 3/5/7.

Sam teatr sensacji jest jednak rówieśnikiem Programu 3 Polskiego Radia. Jak czytamy w książce Wiesława Weissa zatytułowanej "33 razy Trójka", już od kwietnia 1962 roku realizowane były miniatury Teatrzyku z Dreszczykiem. Po pewnym czasie przestały być realizowane i TZD "odrodził się" właśnie w postaci TZO.

55 lat TZO nie oznacza, że tyle lat trwa historia premier w tym cyklu. TZO pojawiał się i znikał. Nadawany był o różnych porach – albo w sobotę, albo w piątek. Regularne premiery w soboty, o godz. 22.15, odbywały się bardzo krótko: od roku 1979 do stanu wojennego. Podejmowane były kolejne próby reaktywacji cyklu. Najwięcej powrotów przypada już na drugą połowę XXI wieku. W 2015 roku postanowiliśmy wznowić cykl, proponując bezprecedensowo w TPR realizację remake'u słuchowiska Ireneusza Iredyńskiego "Ryba płynie za mordercą" pod tytułem "Morderstwo w Hotelu Santa Caterina". Liczyliśmy jednak nadal na nowe scenariusze. Osiem premier udało się zrealizować podczas kolejnej reaktywacji w 2017 – roku 55-lecia Trójki oraz 50-lecia cyklu. Tu wpadliśmy na pomysł transmitowania TZO z Muzycznego Studia PR im. Agnieszki Osieckiej.

"Gabinet powtórzeń" zrealizowany na Festiwalu Dwa Teatry 2018 "Gabinet powtórzeń" zrealizowany na Festiwalu Dwa Teatry 2018

Trzecie podejście do wznowienia premier w TZO miało miejsce latem 2018 roku, kiedy to – znów po raz pierwszy – Teatrzyk został zrealizowany z udziałem publiczności na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Oto co wtedy pisaliśmy na stronie Trójki >>>  

***

Czekamy na… powrót premier w TZO.

Przed słuchowiskiem rozmawialiśmy z Krzysztofem Sielickim, ówczesnym kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia. 


Posłuchaj

54:49
"Gabinet powtórzeń". Świąteczna powtórka na scenie Teatrzyku Zielone Oko (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska!

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca. 

Ewa Szumańska – "Gabinet powtórzeń" – 17.04.22, godz. 22.04

Reżyser – Adam Nalepa

Reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Włodek Pawlik

Wystąpili:

Marcin Hycnar – psychoterapeuta

Szymon Piotr Warszawski – pacjent

Andrzej Mastalerz – prezes

Dorota Landowska – dziewczyna

Marcin Troński – dyrektor

Czas trwania: 40'46" 


 fot. Jurek Bartkowski fot. Jurek Bartkowski

Polecane