Radosław Fogiel: Rosjanie skupiają się na Donbasie, Ukraina potrzebuje wsparcia Zachodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Paweł Kowal (KO) i Michał Wójcik (SP). Podkreślali konieczność wsparcia broniącej się przed Rosją Ukrainy, między innymi poprzez nakładanie dalszych sankcji na Moskwę oraz przez dostawy broni.

W piątek szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko przekazał, że "prawie wszystkie miasta i wsie na linii frontu w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, znalazły się pod ciężkim ostrzałem ze strony wojsk rosyjskich". Ukraińscy urzędnicy i międzynarodowi eksperci informują w ostatnich dniach, że Rosja szykuje się do zmasowanej ofensywy na wschodzie Ukrainy i wielkiej bitwy o Donbas

Przygotowania do bitwy

Według Władysława Teofila Bartoszewskiego Ukraina może wygrać bitwę o Donbas. Warunkiem jest jednak przyspieszenie dostawy ciężkiej broni z Zachodu. – Ona już idzie na Ukrainę, ale Rosjanie mają wielką przewagę w ilości – zauważył. Jak wskazał, jeśli Zachód nie pomoże teraz rządowi w Kijowie, to wojska rosyjskie dotrą do granic m.in. Polski "i będziemy musieli wcześniej czy później sami z nimi walczyć". 

– Wygląda na to, że Rosjanie postanowili się skupić na wschodniej części Ukrainy. To jest bardzo ważny moment, Ukraińcy zdają sobie z tego sprawę i istotne jest tutaj wsparcie Zachodu – mówił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podkreślił rolę "ciągłego dociskania Rosji sankcjami". Jak mówił, chodzi o to, by te restrykcje były "coraz mocniejsze", "skuteczniejsze" i "podejmowane wspólnie".

Polityka informacyjna Putina

Paweł Kowal odnotował rolę "przygotowania społeczeństw Europy na politykę informacyjną Putina". – Ta wojna się nie kończy i należy przygotować się, że może trwać długo – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej. Dodatkowo, były wiceszef MSZ zaznaczył, że "nikt nie może zagwarantować, że w Polsce nie spadnie żadna zagubiona rakieta". – Powinna już zaczynać się wielka akcja uświadamiania, jeśli chodzi o obronę cywilną. Chodzi o to, żeby nikt się nie bał – powiedział.

Michał Wójcik zauważył: "wojna miała trwać kilka dni, a trwa już prawie dwa miesiące". – Kluczem są sankcje. Problemem jest cały czas to, że do Rosji ciągle płynie dofinansowanie – mówił. – Są partnerzy Rosji w różnych częściach świata, którzy w tym wyjątkowym czasie kupują więcej m.in. ropy i gazu niż w całym poprzednim roku. Mówię przede wszystkim o Indiach i Chinach – dodał minister w KPRM.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

53:00
Władysław Teofil Bartoszewski, Radosław Fogiel, Paweł Kowal i Michał Wójcik o sytuacji na Ukrainie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Paweł Kowal (KO), Michał Wójcik (SP)
Data emisji: 16.04.2022
Godzina emisji: 10.06

dz/kr

Polecane