39 lat temu ruszyła budowa warszawskiego metra. Historia stołecznej kolejki miejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
39 lat temu ruszyła budowa warszawskiego metra. Historia stołecznej kolejki miejskiej
Budowę pierwszej linii metra zakończono w 2008 roku. Siedem lat później, w 2015 roku, otwarto pierwsze stacje drugiej linii warszawskiej kolejki kursującej po obu brzegach WisłyFoto: shutterstock.com

Dokładnie 39 lat temu, 15 kwietnia 1983 roku wbito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Tę datę wielu varsavianistów uważa za moment rozpoczęcia budowy metra. Jak prezentuje się przeszłość i przyszłość warszawskiej (i jak na razie jedynej w Polsce) miejskiej kolejki podziemnej?

Długa historia warszawskiego metra

Warszawa jest pierwszym i, jak dotąd, jedynym miastem w Polsce posiadającym własną linię metra. Pierwszą uchwałę w tej sprawie podjęto jeszcze w 1925 roku. Dwa lata później zatwierdzono plany i rozpoczęto badania geologiczne. Niestety, na przeszkodzie stanął Wielki Kryzys, a później wybuch drugiej wojny światowej, więc o warszawskim metrze trzeba było zapomnieć.

Warszawskie metro o wybuch stanu wojennego

Do tematu władze wróciły 25 lat później, ale przyspieszenie procesu budowy i regularne prace przypadły na lata 80. poprzedniego stulecia. – W 1951 roku ruszyły pierwsze prace gruntowe przy budowie szybów, natomiast metro, którym dziś jeździmy, zaczęto budować w 1983 roku – informuje Jakub Jastrzębski, autor książki "Sto lat warszawskiego metra". – Na początku lat 80. wydawało się, że na rozpoczęcie budowy metra trzeba będzie poczekać jeszcze 10-20 lat. Tę sytuację zmieniło prowadzenie stanu wojennego. Generał Wojciech Jaruzelski ogłosił, ze Warszawa i Łódź będą miały metro i budowa powoli ruszyła – opowiada. 

Z warszawskim metrem od 1995 roku. Powstają kolejne linie

Tak więc dokładnie 39 lat temu, 15 kwietnia 1983 roku wbito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu w warszawskiej dzielnicy Ursynów, a z pierwszych efektów mieszkańcy Warszawy mogli skorzystać 7 kwietnia 1995 roku. Wtedy po raz pierwszy metro zaczęło wozić pasażerów z Kabat do stacji Politechnika w Śródmieściu. 

Rok 1982. Przygotowania do budowy warszawskiego metra  Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz Rok 1982. Przygotowania do budowy warszawskiego metra Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Najczęściej czytane

Budowę pierwszej linii metra zakończono w 2008 roku. Siedem lat później, w 2015 roku, otwarto pierwsze stacje drugiej linii warszawskiej kolejki kursującej po obu brzegach Wisły. Z otwierania kolejnych stacji cieszą się mieszkańcy dalszych dzielnic miasta – na szybki dojazd do centrum liczą w najbliższych miesiącach mieszkańcy Bemowa. Obecnie warszawskie metro liczy 34 stacje. Dodatkowych osiem jest jeszcze w budowie.


Posłuchaj

3:28
Jak powstawało warszawskie metro. Budowa ruszyła 39 lat temu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Metro Warszawskie - poznajcie nas bliżej/Metro Warszawskie

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 15.04.2022
Godzina emisji: 7.13

kr

Polecane