Kamil Bortniczuk: sport nie może legitymizować zbrodniczych działań Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Oczywiste jest to, że na tegorocznych siatkarskich mistrzostwach świata nie wystąpią Rosjanie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Polska i Słowenia będą gospodarzami tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zastąpią w tej roli Rosję, której po ataku na Ukrainę odebrano turniej.

Bojkot imprezy w Rosji

Na początku marca Międzynarodowa Federacja Siatkówki pozbawiła Rosję prawa do zorganizowania tegorocznych mistrzostw świata. Federacja podjęła taką decyzję z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polski Związek Piłki Siatkowej deklarował wtedy, że nie wyobraża sobie, by reprezentacja Polski miała wystąpić w turnieju w Rosji. Bojkot imprezy w tym kraju zapowiadały również Francja, USA i Słowenia.

Obrona tytułu

Turniej odbędzie się w dniach od 26 sierpnia do 11 września. Nasz kraj będzie gospodarzem po raz drugi w historii. Biało-czerwoni będą w tym roku drugi raz z rzędu bronili tytułu mistrza świata – Polacy sięgnęli po złoto w 2014 oraz 2018 roku.

Brak zgody na legitymizację zbrodni

– Nie możemy się godzić na to, żeby sport legitymizował zbrodnicze działania Rosji na Ukrainie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister sportu i turystyki.

Status Białorusi

Pytany o sportowców reprezentujących Białoruś gość Trójki powiedział, że "we wszystkich swoich wystąpieniach traktujemy Białoruś na równi z Rosją". – Uważamy, że Białoruś jest pomagierem Rosji w tej haniebnej wojnie i zbrodniach przeciw ludzkości – podkreślił.

Jak dodał, "w miejsce Rosji pojawi się nowy uczestnik siatkarskich mistrzostw świata". – Będziemy informować, jaki to kraj – powiedział w Trójce Kamil Bortniczuk.

Co dalej z KPO

W audycji został poruszony również temat Krajowego Planu Odbudowy. – KPO jest bezprawnie blokowane. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni zapadnie decyzja, żeby środki popłynęły do Polski – stwierdził rozmówca Dariusza Wieczorkowskiego. – Nie chcę wierzyć w to, że Unia Europejska, jako wspólnota, będzie trwała w swoich pozaprawnych działaniach dotyczących środków, które mają trafić do Polski, choćby ze względu na uchodźców – podsumował minister sportu i turystyki.


Posłuchaj

9:13
Kamil Bortniczuk o odebraniu Rosji organizacji siatkarskich mistrzostw świata (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Kamil Bortniczuk (minister sportu i turystyki)
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 18.10

Polecane