Kinematografia ukraińska – od rewolucji na Majdanie do rosyjskiej inwazji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kinematografia ukraińska – od rewolucji na Majdanie do rosyjskiej inwazji
Kadr z filmu "Moja wojna" w reżyserii Maszy KondakowejFoto: mat. prasowe

Ostatnie miesiące to czas, kiedy z uwagą i smutkiem obserwujemy wojnę za naszą wschodnią granicą, ale i czas, w którym szczególną uwagę poświęcamy ukraińskiej kulturze, w tym kinematografii i losom jej twórców. Gośćmi Arkadiusza Gołębiewskiego we wtorkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" byli dyrektor Festiwalu Filmowego UKRAINA! Beata Bierońska-Lach, szef Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński oraz ukraińska aktorka Oksana Czerkaszyna.

Oksana Czerkaszyna: nie możemy zapomnieć o tym, że jesteśmy artystami

Oksana Czerkaszyna jest ukraińską aktorką od lat grającą na deskach polskich teatrów. W jaki sposób temat wojny od 2013 roku, czyli od początku rewolucji na Majdanie, jest obecny w przestrzeni jej pracy? Jak wojna wpływa na aktorów i twórców?

– Ten rok był przebudzeniem, nie tylko dla aktorów, ale i dla wszystkich ludzi kultury. Od tamtego momentu stworzono wiele filmów rozrywkowych, ale i wiele filmów autorskich na temat konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Po 2014 roku dla artystów nastąpił swojego rodzaju boom. Staliśmy się nie tylko artystami, ale i wspólnotą. Przez te osiem lat społeczeństwo ukraińskie bardzo się zmieniło – opowiadała aktorka w rozmowie z Arkadiuszem Gołębiewskim. – Nie tracimy nadziei. Pamiętamy, że nie możemy oddać sztuki wrogowi. Nie możemy zapomnieć o tym, że jesteśmy artystami – dodała.

Najczęściej czytane

Przybliżyć ukraińską kulturę

Od 2016 roku w Polsce odbywa się Festiwal Filmowy UKRAINA! Jak piszą jego organizatorzy na swojej stronie internetowej: "Ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów".

– Po rewolucji na Majdanie nastąpił twórczy wybuch i było to widać także w kinie ukraińskim. Uznałam, że Festiwal Filmowy UKRAINA! to dobra formuła, by przybliżyć kulturę ukraińską poprzez film. W 2016 roku pokazaliśmy jakieś dziewięć filmów. Były to filmy młodych ukraińskich reżyserów – mówiła Beata Bierońska-Lach, dyrektor Festiwalu Filmowego UKRAINA!.

W programie pięciu ostatnich edycji Festiwalu Filmowego UKRAINA! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncerty oraz wystawy.

Posłuchaj

48:57
Najnowsza historia a kondycja ukraińskiej kinematografii (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

CinemAid Ukraine Charity Film Marathon| Warszawa/Ukraina! Festiwal Filmowy

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Beata Bierońska-Lach (dyrektor Festiwalu Filmowego UKRAINA!, organizatorka charytatywnych pokazów filmów ukraińskich), Oksana Czerkaszyna (ukraińska aktorka teatralna), Dariusz Jabłoński (szef Polskiej Akademii Filmowej, reżyser i producent, członek Europejskiej Akademii Filmowej)
Data emisji: 12.04.2022
Godzina emisji: 21.09

kr

Polecane