Ukraińskie smaki w zamian za datek. W Łańcucie powstał kulinarny e-book z ukraińskimi przepisami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińskie smaki w zamian za datek. W Łańcucie powstał kulinarny e-book z ukraińskimi przepisami
Ukrainian borscht is popular in Poland.Foto: shutterstock.com

Pewnej niedzieli przed kościołem w Łańcucie, na Podkarpaciu, stanęły kwestujące uchodźczynie z Ukrainy, które za datek na rzecz rodaków w ogarniętym wojną kraju dawały słoik z ugotowanym przez siebie barszczem. Akcja z powodzeniem trwała przez następne tygodnie, a jej upamiętnieniem jest kulinarny e-book z ukraińskimi przepisami. Zebrane dzięki niemu fundusze również zostaną przekazane na wsparcie poszkodowanych przez wojnę na Ukrainie.

Od kwestowania pod kościołem do e-booka z ukraińskimi przepisami 

Pomoc Ukraińcom w Polsce przybiera różne formy. W Łańcucie, na Podkarpaciu, gdzie schronienie znalazło kilkuset uchodźców, powstał e-book z ukraińskimi przepisami świątecznymi i wiosennymi. Dochód z jego sprzedaży zostanie w całości przekazany na rzecz Ukrainy. 

Jednak przed pomysłem na książkę pojawiła się idea dzielenia się ukraińskimi smakami w zamian za datek. – Powstał pomysł, by wspólnie z dziewczynami z Ukrainy ugotować barszcz. 120 litrów zniknęło w okamgnieniu – cieszy się Magdalena Kapuścińska, dziennikarka, właścicielka firmy "Rzecz o Książce" oraz pomysłodawczyni e-booka zatytułowanego "Zaczęło się od barszczu. Historia przyjaźni ukraińsko-łańcuckiej kuchnią pisana". 

Barszcz był sprzedawany po niedzielnej mszy. W kolejce ustawili się wszyscy parafianie. Ukrainki kwestowały na rzecz swojej ojczyzny, a w zamian za złożenie datku dawały łańcucianom słoik barszczu. Podobnie było w następnych tygodniach z innymi ukraińskimi przysmakami –  pierogami, naleśnikami i pielmieniami.

– Zebrana kwota zawsze sięgała 5 tys., a czasem ok. 7 tys. zł. To duże zastrzyki gotówki. Widać, że ludzie mają otwarte serca, chcą pomoc innym i przy okazji posmakować trochę kuchni ukraińskiej – mówi Magdalena Kapuścińska.


Najczęściej czytane

"Zaczęło się od barszczu. Historia przyjaźni ukraińsko-łańcuckiej kuchnią pisana" 

Książka "Zaczęło się od barszczu. Historia przyjaźni ukraińsko-łańcuckiej kuchnią pisana" jest ukoronowaniem tej wspólnej polsko-ukraińskiej inicjatywy. – Książka jest upamiętnieniem tego wszystkiego, co się tutaj działo. Chcemy, żeby ta wojna jak najszybciej się skończyła i żeby każdy mógł wrócić do siebie, ale stworzyliśmy prawdziwą wspólnotę przyjaźni, a czasem nawet rodziny. Dlatego chcieliśmy, żeby to przetrwało – podsumowuje pomysłodawczyni. 

E-book "Zaczęło się od barszczu. Historia przyjaźni ukraińsko-łańcuckiej kuchnią pisana" można znaleźć na stronie internetowej firmy "Rzecz o Książce". Cały dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc dla Ukrainy.

Posłuchaj

3:22
Historia polsko-ukraińskiej wspólnoty. "Zaczęło się od barszczu" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Iwona Piętak
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 8.11

kr

Polecane