Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "To jedna z największych tragedii w dziejach naszej ojczyzny"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "To jedna z największych tragedii w dziejach naszej ojczyzny"
Pomnik Katyński w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Podczas uroczystego apelu odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczysty Apel Pamięci z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczął się od uderzenia w dzwon katyński oraz odśpiewania polskiego hymnu. Podczas uroczystości list od prezydenta odczytał minister w prezydenckiej kancelarii Wojciech Kolarski.

Zbrodnia ludobójstwa nie podlega przedawnieniu

Andrzej Duda podkreślił w liście, że Katyń to jedna z największych tragedii w dziejach naszej ojczyzny. "Bardzo żałuję, że obecne wyjątkowe okoliczności uniemożliwiają mi osobisty udział" – napisał prezydent, który w środę wraz z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii składa wizytę w Kijowie. "Łączę się z państwem w hołdzie dla ofiar sowieckiego ludobójstwa: oficerów, policjantów, urzędników, obywateli, patriotów polskich, którzy za wierność Rzeczpospolitej zapłacili najwyższą cenę własnego życia" – podkreślił Andrzej Duda. "Zbrodnia ludobójstwa nie podlega przedawnieniu, dlatego będziemy się domagać jej osądzenia przed międzynarodowymi trybunałami"  zapewnił.

Zwracał uwagę, że choć rocznicę ujawnienia mordu w Katyniu 13 kwietnia już po raz 15. obchodzimy jako święto państwowe, to – jak podkreślił – dzisiaj ta rocznica i tamto ludobójstwo przemawiają do nas jeszcze mocniej niż zazwyczaj.

Nazwy miejsc zagłady znów rozbrzmiały głośno

"W ostatnich tygodniach nazwy miejsc związanych z zagładą polskich elit znów rozbrzmiały głośno, w dramatycznych informacjach zza wschodniej granicy. Przez Starobielsk w obwodzie ługańskim, gdzie w klasztorze byli uwięzieni nasi oficerowie, przetoczyły się działania w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. Bomby rosyjskie spadły na cmentarz w Piatichatkach, gdzie pochowano zamordowanych przez charkowskie NKWD. Nekropolia w Bykowni we wschodniej części Kijowa dzieliła losy ostrzeliwanej stolicy Ukrainy. Wreszcie, przed 10 dniami świat dowiedział się o masakrze w Buczy i innych miejscowościach odzyskanych z rąk Rosjan przez siły ukraińskie" – napisał prezydent.

Symboliczna rocznica sowieckiej zbrodni

Posłuchaj

3:20
Uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Mariusz Pieśniewski
Data emisji: 13.04.2022
Godzina emisji: 15.41

pr

Polecane