Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Archiwalne nagrania Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Archiwalne nagrania Polskiego Radia
Pomnik katyński w New Jersey w USA.Foto: Shutterstock

13 kwietnia 1943 roku w Berlinie w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy odbyła się konferencja prasowa poświęcona odkryciu masowych grobów w Katyniu. Tego dnia Radio Berlin podało dodatkowe informacje ze Smoleńska na temat identyfikacji zwłok polskich oficerów.

Wiosną 1940 roku na polityczne zlecenie ścisłego kierownictwa Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) NKWD zamordowała ponad 20 tysięcy Polaków. Na mocy rozkazu Stalina w lesie katyńskim zginęło ponad 4 tysiące osób, w Charkowie - 3,8 tysięcy, w Miednoje - 6 tysięcy, zaś w łagrach na terenach zajętych przez ZSRS - ponad 7 tysięcy.

Jeńcy byli zabijani strzałem w tył głowy, ciała zakopano w masowych grobach. Eksterminacja policjantów, funkcjonariuszy korpusu ochrony pogranicza i żołnierzy była częścią planu wyniszczenia polskiej inteligencji. Miało to ułatwić komunistom indoktrynację polskiego społeczeństwa i było elementem budowy socjalistycznego świata.

Zbrodnia ukrywana przez Związek Sowiecki 

Zbrodnia ujrzała światło dzienne w 1943 roku, ale dopiero w latach 90. XX wieku Rosjanie przyznali się do politycznej odpowiedzialności za dokonanie tego makabrycznego mordu. Mimo to władze w Moskwie do tej pory nie chcą uznać zabicia 20 tysięcy Polaków za ludobójstwo.

Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia... Tragedia, która dotknęła cały polski naród. Zbrodnia, która pochłonęła 21 857 ofiar. Planowa eksterminacja polskiej inteligencji. Żołnierze, urzędnicy, literaci, matematycy, księża, policjanci, pogranicznicy, lekarze, adwokaci, inżynierowie, poeci, naukowcy... Zabijano strzałem w tył głowy, z rękoma związanymi za plecami, z ustami zakneblowanymi trocinami.


>>> ZOBACZ SERWIS SPECJALNY <<< 


Najczęściej czytane

"Katyń 1940" w archiwach Polskiego Radia

Przypominamy archiwalne nagrania z albumu "Katyń 1940" wydanego w 2008 roku przez Polskie Radio na zlecenie Prezesa Zarządu Krzysztofa Czabańskiego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

- Wszyscy oficerowie zamordowani w Katyniu zostaną awansowani o jeden stopień - posłuchaj przemówienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w czasie uroczystości "Katyń pamiętamy - uczcijmy pamięć bohaterów" z 9 listopada 2007 roku:

- W 1943 roku w kwietniu, kiedy radio niemieckie poinformowało o Katyniu, to na nas padła groza - fragmenty wspomnień ks. Zdzisława Peszkowskiego, więźnia Katynia, w audycji "Cudem ocalały", Polskie Radio 2005 rok:

3 grudnia 1941 roku, podczas spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem, Józef Stalin zapytany o los polskich oficerów więzionych od 1939 roku w ZSRR odpowiedział, że zostali zwolnieni i zbiegli do Mandżurii. Dyktator dobrze wiedział, że pomordowani oficerowie leżą w lesie katyńskim. Sam wydał rozkaz ich zgładzenia.

Posłuchaj fragmentu zeznań pisarza Józefa Mackiewicza przed komisją Kongresu Stanów Zjednoczonych, powołaną w 1952 roku do zbadania zbrodni katyńskiej: 

Fragment audycji "Raport", nadanej w Polskim Radiu w kwietniu 2006 roku. Prof. Włodzimierz Bolecki mówił o pisarzu Ferdynandzie Goetlu, jednym ze świadków odkrywania polskich grobów w Katyniu. Napisał o tym raport, który złożył w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. NKWD wydało na niego wyrok śmierci, musiał uciekać z Polski. Władze komunistyczne w PRL skazały go na zapomnienie:


Posłuchaj fragmentu reportażu Bożeny Falkowskiej  z 2007 roku pt. "Janka. Anatomia zbrodni" o Janinie Lewandowskiej, córce gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu:

"Post Mortem - jak poszukiwaliśmy grobów zaginionych oficerów w latach 1991 i 1994" - rozmowa ze Stanisławem Mikke. Fragment audycji Elżbiety Łukomskiej "Zapiski ze współczesności", marzec/kwiecień 2005:

"Tajemnice czaszki katyńskiej" - fragment reportażu z 2007 roku Anny Sekudewicz o historii czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, która przeleżała w duńskim laboratorium 60 lat:

pkur, im/zch

Polecane