Pogodno i nostalgicznie. "Nasza tonacja" wspomina Budynia

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Pogodno i nostalgicznie. "Nasza tonacja" wspomina Budynia
Jacek "Budyń" Szymkiewicz był bohaterem "Naszej tonacji"Foto: PAP / Andrzej Rybczyński

Nagła i szokująca fanów śmierć Jacka "Budynia" Szymkiewicza skłoniła Radosława Okraskę do sięgnięcia po kilka utworów z repertuaru zespołu Pogodno. W audycji zabrzmiały też m.in. fragmenty niecodziennego albumu "Rzeczy ostatnie" firmowanego przez Polskie Znaki.

"Wokalista, showman, artysta" – takimi słowami gospodarz audycji scharakteryzował zmarłego dziś w nocy 47-letniego Jacka "Budynia" Szymkiewicza. – Pamiętam, że po raz pierwszy użyłem w swojej audycji określenia "nienadęta sekcja dęta", prezentując utwór zespołu Pogodno – opowiadał Radosław Okrasko, mając na myśli oczywiście wielki przebój "Orkiestra", pochodzący z wydanej w 2002 roku płyty "Pogodno gra Fochmann'a – Hajle Silesia".

Oprócz wspomnianej piosenki w "Naszej tonacji" usłyszeliśmy też dwa utwory z albumu "Wasza Wspaniałość" z 2010 roku. Audycję zakończył zaś fragment ostatniego studyjnego krążka w dyskografii Pogodno, "Sokiści chcą miłości" (2017).

Przemijanie, śmierć i żałoba po polsku

W nostalgiczny nastrój "Naszej tonacji" wpisała się muzyka zaczerpnięta z płyty "Rzeczy ostatnie" projektu Polskie Znaki. Jego pomysłodawcami są Radek Łukasiewicz (Pustki, Bisz/Radex) oraz Jarek Ważny i Janusz Zdunek z zespołu Kult. Inspirując się polskim folklorem i wieloma godzinami rozmów z pasjonatami tematu oraz spotkaniami z twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia, stworzyli oni utwory mierzące się z rzadko obecnymi w popkulturze tematami przemijania, śmierci i żałoby.

Do nagrania płyty zaproszono całe grono wokalistów, m.in. Michała Szpaka, Sanah, Matyldę Damięcką i Vito Bambino. Dwoje ostatnich usłyszeliśmy w tym wydaniu audycji w piosenkach zatytułowanych "O, jak fałszywe wszystko" i "Niech monarchowie". Na albumie zaśpiewali też gościnnie dwaj wokaliści, którzy nie doczekali jego premiery (Mark Lanegan i Bart Sosnowski).  


Posłuchaj

48:26
Pogodno i nostalgicznie. Wspomnienie Budynia (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. POLSKIE ZNAKI & MATYLDA DAMIĘCKA – "O, jak fałszywe wszystko"
 2. POGODNO – "Magnes"
 3. POGODNO – "Suka"
 4. POGODNO – "Orkiestra"
 5. POLSKIE ZNAKI & VITO BAMBINO – "Niech monarchowie"
 6. BISZ I RADEX – "Kość"
 7. LESKI – "Błysk"
 8. FAUSTYNA MACIEJCZUK – "Lśnienie"
 9. JANUSZ RADEK – "W twoich doskonałych palcach"
 10. JANUSZ RADEK & THE ANTS – "Manekin Start"
 11. POGODNO – "Właścicielka"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 12.04.2022
Godzina emisji: 12.06

kc

Polecane