Za kierownicą warszawy dookoła świata. Film dokumentalny "Pomimo" Jacka Sawickiego i Mateusza Pasternaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Za kierownicą warszawy dookoła świata. Film dokumentalny "Pomimo" Jacka Sawickiego i Mateusza Pasternaka
Ryszard Sługocki oraz twórcy "Pomimo" Mateusz Pasternak i Jacek Sawicki Foto: mat. promocyjne

W 1957 roku dwóch śmiałków – Ryszard Sługocki i Zygmunt Rzeżuchowski, wybrało się samochodem marki warszawa dookoła świata. Mimo pokonanych 30 tys. kilometrów nie dotarli oni do celu. Podróż zakończyła się w Chinach skandalem dyplomatycznym, a tego, by wieść o wyczynie dwóch Polaków nie zapisała się w historii, dbali cenzorzy. Po latach te wydarzenia przypomnieli Mateusz Pasternak i Jacek Sawicki, realizatorzy filmu dokumentalnego pt. "Pomimo".

Warszawa w Chinach, czyli skandal dyplomatyczny

Film dokumentalny pt. "Pomimo" opowiada o pierwszej polskiej wyprawie samochodem – marki warszawa – dookoła świata, zakończonej skandalem dyplomatycznym, a potem objętej zapisem cenzorskim. Zanim jednak to się stało, Ryszard Sługocki i Zygmunt Rzeżuchowski przejechali polską warszawą blisko 30 tysięcy kilometrów. Podróż w 1957 roku ułatwił im najdłużej sprawujący funkcję premiera PRL Józef Cyrankiewicz, a patronat prasowy nad nią objęła najpopularniejsza gazeta codzienna PRL-u "Ekspress Wieczorny".

Za kierownicą warszawy bohaterowie filmu "Pomimo" odwiedzili m.in. Czechosłowację, Austrię, Węgry, Jugosławię, Bułgarię, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie i Birmę oraz Chiny, gdzie ekspedycja dobiegła końca. – Na miejscu okazało się, że według istniejących wówczas przepisów nie mogliśmy jeździć po terenie Chin żadnym obcym samochodem – wyjaśnił Ryszard Sługocki w rozmowie z Tomaszem Zapertem.

Zobacz także:

"Pomimo" – historia wyprawy Ryszarda Sługockiego i Zygmunta Rzeżuchowskiego

Film dokumentalny "Pomimo" nie powstałby, gdyby nie rozmowa Mateusza Pasternaka i Jacka Sawickiego na temat książki "Od Wisły do Rzeki Perłowej" z 2011 roku, w której Ryszard Sługocki opisuje trudy związane z wyprawą z 1957 roku. Dwójka przyjaciół postanowiła złożyć autorowi wizytę, by nakręcić krótkie wideo z myślą o pokazaniu go paru znajomym z kręgu fanów motoryzacji.

– Gdy pojechaliśmy z Mateuszem na miejsce i zobaczyliśmy, jak przepastne jest archiwum Pana Ryszarda dotyczące tej wyprawy, pomyśleliśmy, że to musi wyjść poza nawias naszych znajomych. Ten materiał był dla nas porażający – wspominał Jacek Sawicki w "Klubie Trójki".

– Chcielibyśmy tym filmem zawstydzić profesjonalistów. Nie sądzę, żeby to nam się udało, chociaż trzeba próbować – dodał Mateusz Pasternak.

Premierowy pokaz filmu "Pomimo" odbędzie się 20 kwietnia w stołecznym kinie Muranów. Jacek Sawicki i Mateusz Pasternak planują powtórzenie wyczynu bohaterów swojego filmu i wybranie się na wyprawę warszawą wyprodukowaną w 1956 roku.

Posłuchaj

49:52
Niezwykła wyprawa Ryszarda Sługockiego i Zygmunta Rzeżuchowskiego z 1957 roku w filmie dokumentalnym "Pomimo" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zwiastun filmu "Pomimo"/Facebook.com

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Mateusz Pasternak i Jacek Sawicki (realizatorzy filmu dokumentalnego pt. "Pomimo"), Ryszard Sługocki (dziennikarz, podróżnik, wykładowca, uczestnik wyprawy dookoła świata z 1957 roku)
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 21.09

kr

Polecane