Sprawa katastrofy smoleńskiej trafi przed międzynarodowy trybunał? Sasin: poważnie to rozważamy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Poważnie rozważamy dochodzenie sprawiedliwości ws. katastrofy smoleńskiej w instytucjach międzynarodowych. Bierzemy pod uwagę Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości – mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie 3 Polskiego Radia. 

W poniedziałek przewodniczący Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r. Antoni Macierewicz podczas konferencji zaprezentował najnowszy raport. Jako przyczynę śmierci polskiej delegacji wskazano "bezprawną ingerencję" Rosji w samolot Tu-154M, o której świadczył wybuch w lewym skrzydle, a następnie centropłacie samolotu. Do ustaleń podkomisji odniósł się na antenie radiowej Trojki wicepremier Jacek Sasin. 

Sasin: przez 12 lat mieliśmy do czynienia z propagandą

– Nie ma wątpliwości co do tego, że to był zamach  podkreślił, dodając, że "wielu z nas wcześniej to podejrzewało". Na uwagę, że połowa Polaków pozostaje nieprzekonana co do prawdziwości tezy o zamachu, odpowiedział, że jest to wina dezinformacji. – Od 12 lat trwała intensywna propaganda, wyśmiewająca wszelkie próby podważania raportu Anodiny czy Millera i Laska – powiedział minister aktywów państwowych.

– Raport podkomisji powstał na podstawie pracy polskich ekspertów, we współpracy z renomowanymi zagranicznymi placówkami badawczymi – zwrócił uwagę Sasin. – Ufam mu bardziej niż temu, który stworzyła Anodina i rosyjskie służby – dodał. 

Sprawa smoleńska przed międzynarodowymi instytucjami?

Antoni Macierewicz wskazał w poniedziałek, że raport może stać się podstawą do "działań na arenie międzynarodowej. Możliwa jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". W "Salonie politycznym Trójki" Jacek Sasin był pytany, czy rząd planuje takie działania.

– Poważnie rozważamy dochodzenie sprawiedliwości ws. katastrofy smoleńskiej w instytucjach międzynarodowych – powiedział. – Bierzemy pod uwagę Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości – doprecyzował. 


Posłuchaj

13:21
Jacek Sasin o badaniu okoliczności katastrofy smoleńskiej i najnowszym raporcie w tej sprawie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziBeata Michniewicz
GośćJacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)
Data emisji: 12.04.2022
Godzina emisji: 08.45

kp/kr

Polecane