Antoni Macierewicz: zniszczenia ciał tych, którzy polegli, świadczą o wybuchu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Antoni Macierewicz: zniszczenia ciał tych, którzy polegli, świadczą o wybuchu
Raport podkomisji: Tu-154M uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku eksplozjiFoto: PAP/Paweł Supernak

– Od dzisiaj mamy dokument państwa polskiego pokazujący, co naprawdę zdarzyło się nad Smoleńskiem – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Antoni Macierewicz, były szef MON, przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku.

– Ten materiał to bezsporny, niepowtarzalny dowód na eksplozję, która rozpoczęła katastrofę smoleńską – powiedział w poniedziałek wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku.

W poniedziałek Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego zaprezentowała "Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu-154M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej".

Zniszczone skrzydło

Zdaniem podkomisji lewe skrzydło samolotu zostało zniszczone przez wybuch, co ilustrować ma porównanie dźwięków z CVR oraz z eksperymentu przeprowadzonego przez podkomisję.

Podczas konferencji zaprezentowano grafikę przedstawiającą pozycję samolotu w momencie wybuchu naniesioną na zdjęcie satelitarne z 10 kwietnia 2010 r. "Widać, że samolot znajdował się wówczas ponad 100 metrów przed brzozą" – podano.

Pięć argumentów

Wymieniono pięć argumentów potwierdzających wybuch w skrzydle: "kopie nagrań z rejestratorów CVR, MŁP, ATM; wyniki eksperymentów IL i WAT z modelami Tu-154; analiza numeryczna milisekundowego dźwięku wybuchu; stenogram z nagrań CVR wykonany przez IES i ABW w 2021 r. oraz eksperymenty wybuchowe wykonane przez komisję" – przekazano.

Problemy techniczne, nie polityczne

– Raport skupia się wyłącznie na technicznych problemach, a nie politycznych – powiedział w Trójce Antoni Macierewicz. – We wszystkich laboratoriach w tych samych miejscach zostały zidentyfikowane te same materiały wybuchowe – dodał.

– Zniszczenia ciał tych, którzy polegli, świadczą o wybuchu – przekonywał były szef MON. – Ta zbrodnia wyjaśniana jest przez wielu ludzi – zaznaczył i dodał, że "raport Jerzego Millera zawiera wiele nieprawdziwych sformułowań, fałszów i błędów".


Posłuchaj

7:09
Antoni Macierewicz o raporcie dot. katastrofy smoleńskiej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Paweł Turski
Gość: Antoni Macierewicz (przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego)
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 18.15

Polecane